“Sot në Shqipëri ekziston një qeveri teknike. PD dhe Berisha e dinë” Featured

Publikuar tek Politikë
E Enjte, 09 Mars 2017 09:19

Kryetari i PSD-së, Skënder Gjinushi duke kujtuar për “Panorama” prapaskenat përmes të cilave u krijua Qeveria e Pajtimit Kombëtar e 9 marsit 1997, ka komentuar edhe kërkesën e Partisë Demokratike për qeveri teknike për zgjedhjet e 18 qershorit.

Sipas Gjinushit, qeveria teknike që kërkon sot PD-ja është KQZ-ja dhe nëse kjo parti kërkon seriozisht zgjedhje të lira dhe të ndershme atëherë duhet të kërkojë depolitizimin e KQZ-së dhe votat garantohen në 97% të tyre.

“Në 1996-ën Berisha i vodhi zgjedhjet me ligj, komisionet zgjedhore i kontrollonte shumica, Policia dhe SHIKU-u kishin role aktive. Opozita ishte formalisht në komasione. Kur është miratuar ky ligj, në tavolinat e Kuvendit kanë kërcyer Ilir Meta dhe Arben Imami ku i kanë shkulur mikrofonin Pjetër Arbnorit. Detyra e parë e qeverisë Fino ishte ndryshimi i këtij ligji. Ligji i ri u hartua, mblidheshin rregullisht partitë që propozonin dhe në momentin që do të miratohej, Sali brenda një nate çon për miratim projektin e vet. Ky Sali që kërkon sot zgjedhje të lira dhe të ndershme. Pra u la ligji i ’96, me të cilin vodhi zgjedhjet. Pastaj u detyrua me dekret, ato që i mori me ligj, ia kaloi Finos, u bë një shpikje. Qeveria zgjedhore është KQZ-ja dhe komisionet zgjedhore. Prandaj qeveri teknike, që kërkon sot PD-ja, është KQZ-ja. Nëse e ka të sinqertë kërkesën për zgjedhje të lira dhe të ndershme, le të kërkojë depolitizim të KQZ-së dhe komisioneve, garanto pavarësinë dhe ligjshmërinë e tyre, dhe i ke 97% votat tek i zoti”, ka thënë Gjinushi.

Lexo edhe: Skenari për të mos u regjistruar në zgjedhje, ja sa afat i ka mbetur PD-së dhe aleatëve

Modifikuar më E Enjte, 09 Mars 2017 09:21

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al