Ministrja rumune që burgosi kolegët e saj: Nëse në Shqipëri arrestohen vetëm anëtarë të opozitës, reforma në drejtësi ka dështuar Featured

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 15 February 2017 09:48

Ish-ministrja e Drejtësisë në Rumani, Monica Macovei ka deklaruar se reforma në drejtësi duhet të çojë prapra hekurave të gjithë ata politikanë të korruptuar në Shqipëri.

Gjatë një interviste për Top Channel, Macovei tha se reforma nuk mund të konsiderohet e përfunduar vetëm me miratimin në Kuvend, por e rëndësishme është që ajo të zbatohet dhe të shkatërrojë korrupsionin politik.

Raportuesja për Shqipërinë në Parlamentin Europian theksoi se nëse në sistemin e ri të drejtësisë dënohen vetëm anëtarë të korruptuar të opozitës, atëherë reforma ka dështuar, pasi në radhë të parë duhet të jenë anëtarët e qeverisë dhe të mazhorancës, të cilët kanë kryer korrupsion, ata që duhet të shkojnë pas hekurave.

Ajo dha shembullin e Rumanisë ku me dhjetëra ministra, deputetë dhe drejtues institucionesh të rëndësishme kanë dalë përpara drejtësisë, çka i hapi vendit rrugën për anëtarësim në Bashkimin Europian.

Macovei u shpreh se Shqipërisë i duhen njerëz me integritet dhe të pavarur për të çuar përpara reformën, si dhe foli për presionet që ajo kishte ndjerë kur ishte ministre nga kryeministri dhe kolegë të saj, për të mbyllur disa çështje të rëndësishme, por që i kishte refuzuar me vendosmëri. 

Modifikuar më Wednesday, 15 February 2017 13:42

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al