Lulzim Basha i vendos një kusht madhor Edi Ramës për zgjedhjet, propozimin e LSI e konsideron propagandë Featured

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 11 Janar 2017 14:08

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka dalë në një konferencë nga selia blu i shoqëruar nga aleatët në Kuvend, duke prezantuar platformën e opozitës për zgjedhjet e ardhshme të 18 qershorit.

Basha theksoi që PD i ka dorëzuar maxhorancës një platformë të plotë dhe sot kanë rënë dakord për rikonfirmimin e saj, baza e së cilës është votimi dhe numërimi elektronik. Ai tha se zgjedhjet janë në rrezik për shkak të krimit dhe korrupsionit.

“Dua të bëj të ditur qëndrimin e unifikuar me aleatët në Kuvend se në këto zgjedhje nuk do të vendosin kriminelët, por do të vendosin qytetarët. Nuk mund të vendosin varfëria, por vullneti i qytetarëve. Zgjedhjet janë në rrrezik për shkak të krimit dhe korrupsionit, për shkak të moszbatimit të dekrminalizimit, shndërrimit të Shqipërisë në parajsë të trafikut të drogës, mosgarantimit të votës. Kemi paraqitur një platformë që prej 17 majit, por Rama ka sabotuar. Sot kemi rënë dakord për një platformë që është një kusht i patjetërsueshëm për zgjedhjet e ardhshme. Rikonfirmojmë edhe njëherë këtë platformë që përmban votmin dhe numërimin elektronik, financimin e partive, kufizmin e shpenzimve në fushatë, barazinë mediatike, mospërdorimin e resurseve të shtetit”, tha Basha.

Basha deklaroi se koha e pakët dhe se opozita do të kushtëzojë çdo veprim me avancimin e reformës zgjedhore.

“Kohë më nuk ka. Opozita do të kushtëzojë çdo veprim të mëtejshëm me avancimin e reformës zgjedhore”, tha ai.

Sa i përket propozimit të LSI-së për votimin elektronik, Basha e ka përshëndetur, por ka konsideruar propagandë propozimin tjetër për listat e hapura.

“Përshëndes qëndrimin për votimin elektronik, por sa i pëtket sistemit zgjedhor, PD nuk është pengesë për listat e hapuara, por diskutimi është dhe mbetet një diskutim propagandistik derisa nuk zbatohet votimi i ndershëm”, u shpreh Basha.

Modifikuar më Wednesday, 11 Janar 2017 14:10

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al