Bylykbashi: Reforma zgjedhore është gur themeli. I përgjigjet Balla: Po bëni çdo gjë për ta bllokuar

Publikuar tek Politikë
Wednesday, 28 December 2016 15:23

Bashkëkryetari i komisionit të reformës zgjedhore, njëkohësisht deputet i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët të mërkurën e konsideroi reformën elektorale gurin e themelit për suksesin e çdo reforme tjetër.

Suksesi i kësaj reforme, theksoi ai, do të bëjë të mundur që në parlament të mos futen kriminelë, e më pas me votën e tyre të mos mbajnë peng reformat e tjera të rëndësishme.

Sipas tij, mazhoranca nuk ka bërë asgjë deri tani dhe asnjëherë nuk është ulur me PD-ne për të rënë dakord ose për të bërë propozime. Suksesi i kësaj reforme do të bëjë të mundur që në parlament të mos futen kriminelë.

Duke folur për platformën zgjedhore, te propozuar nga opozita, Bylykbashi tha se kërkese e PD-së mbetet përdorimi i teknologjisë në zgjedhje, si mundësia më e mirë për të shmangur shitblerjet masive të votës.

“Sistemi elektronik eliminon problemet, siç është shitblerja e votës”, nënvizoi ai.

Megjithatë, Balla ka reaguar duke theksuar se Reforma zgjedhore duhet bërë sipas rekomandimve të OSBE dhe ODIHR. Ai ka akuzuar PD-në se po përpiqet të bllokojë realizimin e reformës.

Modifikuar më Wednesday, 28 December 2016 15:25

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si e kuptoni strategjinë e opozitës:

Analiza & Komente

Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra- Kryeredaktore e gazetës “Zëri&rdquo...

Luli u zgjua…Le të fillojë opozitarizmi

Nga Anila Basha - Drejtore e Newsbomb.al ...

Shpërthen politologu Afrim Krasniqi: Krim shtetëror në Durrës, reagoni sa s’është vonë

Nga Afrim Krasniqi E ka ditur Kryetari i Bashkisë, e ka ditur K...

Në zemër të Myzeqesë (Foto)

Nga Besim Dybeli Reportazh përshkrues nga qyteti i Fierit N&eum...

"Je suis Romania!!"

Nga Afrim Krasniqi ...

Kryeministri…

Nga Edmond Arizaj Edi Rama vazhdon të ngjitet. Që në s...

Kush fitoi me shkarkimin e Manjanit: Rama apo Meta?

Nga Blendi Fevziu Telenovela nuk mbaroi. Edhe pse ajo shërbeu p&...

3 skenarët: Ja çfarë do të ndodhë me Ramën dhe Metën këtë javë

“Janë në një qeveri, por nuk qeverisin bashkë...

Fundet, peliçet dhe ferexhetë

Nga Ilir Ikonomi Në fillim të vitit 1937, tri motrat e Mbre...

Fred Peza dhe shpërthimi i qelbit nga gazetaria e infektuar!

Nga Ylli Pata Alfred Peza nuk është një viktimë ...

Dossier

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

A shkoi Gjergj Kastriot Skënderbeu për pelegrinazh në Mekë?

Në një nga poemat e poetit Persian Ferdousi, Shahnameh &ldqu...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 98 44442

Mob 2: +355 69 98 44441

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al