Shqipëria nuk mund të marrë ftesë nga BE në këtë stad, nuk kemi as vision dhe as axhendë për ta realizuar

Publikuar tek Analiza & Komente
Premte, 25 November 2016 14:36

Nga Afrim Krasniqi

Kam ndjekur dje e sot komentet e medias dhe disa kolegëve mbi reagimin gjerman ndaj pritshmërive të larta të Shqipërisë!

Një rast ideal, por edhe i trishtueshëm, për të kuptuar se ata që në shumicë na imponohen si elitat tona mediatike dhe mediat më të rëndësishme në vend, - në tërësi nuk e kanë as njohuritë minimale diplomatike, dhe as nuk kanë informacion cilësor mbi vendimmarrjet evropiane, institucionet apo procesin e zgjerimit. Ata ushqehen me bisedat e Tiranës, dëgjojnë lëndën e parë që iu ofrojnë këta aventurierët tanë dhe më pas krijojnë së bashku iluzione virtuale e teori konspirative mbi

Rasti gjerman është tjetër: nuk ka as qëndrim personal, as surprizë, as shitje, as blerje, as lobing, as anësi politike, as krizë brenda apo jashtë CDU-së. Është qëndrim institucional i një parlamenti serioz, një partie serioze, një politikani serioz, një shteti serioz për gjera serioze, siç është zgjerimi i BE-së. Ironikisht vetëm në Tiranë e Ankara i njëjti person u atakua ashpër, deri në fjalë të padenja në komunikim, edhe pse ai paraqiti thuajse vlerësim të njëjtë kritik edhe në 3 vende të tjera rajonale. Ministri Bushati ishte në kanzleramt dhe shprehimisht mori të njëjtën përgjigje, kryetari i Kuvendit ishte po ashtu në Bundestag dhe mori të njëjtën përgjigje. Të hënën do të ketë një tjetër vizitor në kanzleramt dhe natyrisht, pritet të marrë të njëjtën përgjigje.

Përgjegjësia dhe faji nuk është në palën gjermane, ajo është e vijon të jetë në Tiranën politike, - e cila nuk arrin të kuptojë se vetëm reformat, rezultatet, stabiliteti i qëndrueshëm shtetëror e demokratik, ndarja me botën e krimit, zgjedhjet më cilësore, dhe zyrtarë të lartë përpara drejtësisë për korrupsion, - përbëjnë drejtimin e duhur drejt BE-së. Cili zyrtar është dënuar për korrupsion? Cila parti ka larguar një të inkriminuar? Cili është rezultati i prekshëm i reformës në drejtësi? Cila qeveri bëri administratë jopartiake? Cila reformë kaloi me konsensus? Zero. Të tjerat, janë e mbeten fjalë pa vlerë, alibi tipike shqiptare për konsum të brendshëm.

Dhe për skeptikët, Shqiperia nuk mund të marrë ftesë në këtë stad, por mund të nisë një proces të ndërmjetëm, si në rastin e Maqedonisë, për të cilin, kam frikë, se gjithashtu nuk jemi të përgatitur dhe siç po shoh këto ditë, - nuk kemi as vizion, as vullnet dhe as axhendë për ta realizuar!

Modifikuar më Premte, 25 November 2016 14:44

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Pas humbjes, a duhet të japë dorëheqjen Lulzim Basha

Analiza & Komente

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al