Nënshkruhet marrëveshja për transportin detar Shqipëri-Bosnje, Crnadak: Marrëdhëniet tona të rëndësishme për rajonin

Publikuar tek Politikë
Hënë, 31 October 2016 18:43

Këshilli i Ministrave të Bosnje-Hercegovinës dhe Republika e Shqipërisë nënshkruan sot një marrëveshje lidhur me transportin detar gjatë një ceremonie të zhvilluar në Sarajevë. Marrëveshja u nënshkruar nga ministri i Transportit dhe Komunikacionit të Bosnje-Hercegovinës, Ismir Jusko dhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati.

Pas ceremonisë së nënshkrimit, dy ministrat theksuan se marrëveshja ishte rezultat i përpjekjeve për përmirësimin e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe shprehën dëshirën që të dy vendet do të vijojnë bashkëpunimin në fusha të ndryshme dhe veçanërisht bashkëpunimin ekonomik.

Ministri Jusko shpjegoi se qëllimi i marrëveshjes ishte të nxiste transportin detar përmes anijeve të mallrave mes dy vendeve mbështetur në parimet e barazisë dhe përfitimit të dyanshëm.

“Marrëveshja nxit bashkëpunimin mes kompanive, organizatave dhe autoriteteve, që operojnë në fushën e transportit detar dhe në bazë të marrëveshjes ato do të kenë të drejtë të hapin zyrat e tyre përfaqësuese në secilin prej dy vendeve”, deklaroi Jusko.

Kreu i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati, i cili ndodhet në një vizitë zyrtare në Bosnje-Hercegovinë, theksoi se kjo marrëveshje është e rëndësishme për Shqipërisë, pasi vendi ka një vijë të gjatë bregdetare dhe marrëveshje të kësaj natyre janë të mirëpritura.

Në bazë të marrëveshjes, dy palët nënshkrues bien dakord për njohjen reciproke të dokumenteve të identifikimit dhe mbajtësit të këtij dokumenti i garantohet rikthimi në vendin lëshues të dokumentit.

Bushati u takua edhe me homologun Igor Crnadak, i cili u shpreh se marrëdhëniet midis Bosnje Hercegovinës dhe Shqipërisë janë të rëndësishme për stabilitetin në rajon. Ai shtoi se Bosnjë Hercegovina së bashku me Serbinë dhe Kroacinë kanë bërë përpjekje të mëdha për të zhvilluar marrëdhëniet me Shqipërinë.

Dy ministrat vunë në dukje se vendet e tyre nuk kanë pasur probleme specifike mes tyre, marrëdhëniet janë të mira por ato duhen çuar përpara në interes të popujve të dy vendeve.

Në përfundim, Bushati u shpreh se të dy vendet janë në të njëjtën rruge drejt BE-se dhe në këtë kontekst ai u kërkoi autoriteteve të Bosnjë Hercegovinës ta rishikojnë çështjen e njohjes së dokumenteve për qytetarët kosovare.

Modifikuar më Hënë, 31 October 2016 18:46

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al