A shkoi Gjergj Kastriot Skënderbeu për pelegrinazh në Mekë?

Publikuar tek Dossier
Diel, 03 Janar 2016 21:01
imurid: Shiraz, c.1435–1440 imurid: Shiraz, c.1435–1440 Muzeu i Kembrixhit, MS 22-1948, fol. 18v

Në një nga poemat e poetit Persian Ferdousi, Shahnameh “Libri i Mbretërve”, gjendet edhe një gravurë ari e "Iskenderit" gjatë vizitës si pelegrin në Qabe.

Iskenderi zë një vend të rëndësishëm në poemën epike, por ajo që mbetet e paqartë është nëse bëhet fjalë për Gjergj Kastriotin apo Aleksandrin e Madh.

Në versionin zyrtar sipas hisortianëve, poema tregon ndalesën e Aleksandrit të Madh në Mekë gjatë rrugëtimit së tij nga India drejt Afrikës Veriore.

Në poemë thuhet se Iskenderi (Aleksandri i Madh) kreu homazhet e tij në Qabe, Shtëpinë e Abrahamit, të cilin Ferdousi e përshkruan si “vendi i adhurimit që ekzistonte para të tjerëve” dhe  “ku perëndia të bën ta adhurosh dhe ta kujtosh atë”. Aleksandri i Madh që në poemë quhet “Iskandar” në versionin arab, arrin në Mekë dhe prek dorezën e Qabesë, i veshur si shtegëtar.

ggsdfsdf.jpg

Ajo që e bën të dyshmtë nëse në poemë behet fjalë për “Iskander” Aleksandrin e Madh apo Gjergj Kastriotin, është vetë emri i përdorur Iskender, ashtu siç u quajt nga osmanët Gjergj Kastrioti (Iskander-bej), pikërisht në nder të Aleksandrit të Madh. Kjo teori përforcohet më shumë kur data e poemës, sipas muzeut është rreth viteve 1435–1440, kur Gjergj Kastrioti ishte ende gjallë.

Por sipas disa historianëve të tjerë, Ferdousi e nisi shkrimin e Librit të Mbretërve “Shahnama” në vitin 977 dhe arriti ta përfunsojë në vitin 1010, çka në këtë rast do të ishte e qartë se bëhet fjalë për Aleksandrin e Madh dhe Jo Gjergj Kastriotin, i cili nuk kishte lindur ende në atë periudhë.

Shahnama është poema më e gjatë në botë e shkruar nga një poet i vetëm me plotë 60,000 vargje. Ajo tregon disa mite si dhe pjesë nga historia e Perandorisë Perse, nga krijimi i botës deri te pushtimi islamik i Persisë në shekullin e 7-të. Kjo epikë festohet nga shtete të ndryshme të ndikuara nga kultura persiane si Dagestani, Irani, Gjeorgjia, Armenia dhe Turqia. Ajo tregon gjithashtu element të rëndësishëm nga besimi Zoroastrianizem dhe gjurmon lidhjet historike mes fillimit të fesë dhe vdekjes së sundimtarit të fundit persian, Sassanid i Persisë.

Brooklyn_Museum_-_Bahram_Gur_and_Courtiers_Entertained_by_Barbad_the_Musician_Page_from_a_manuscript_of_the_Shahnama_of_Firdawsi_d._1020.jpg

Nëse autori i referohet në poemën e tij Iskanderi në Qabe, Gjergj Kastriotit apo Aleksandrit të Madh, mbetet ende mister. /A.L, Newsbomb.al/

Modifikuar më Hënë, 04 Janar 2016 16:17

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si e kuptoni strategjinë e opozitës:

Analiza & Komente

Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra- Kryeredaktore e gazetës “Zëri&rdquo...

Luli u zgjua…Le të fillojë opozitarizmi

Nga Anila Basha - Drejtore e Newsbomb.al ...

Shpërthen politologu Afrim Krasniqi: Krim shtetëror në Durrës, reagoni sa s’është vonë

Nga Afrim Krasniqi E ka ditur Kryetari i Bashkisë, e ka ditur K...

Në zemër të Myzeqesë (Foto)

Nga Besim Dybeli Reportazh përshkrues nga qyteti i Fierit N&eum...

"Je suis Romania!!"

Nga Afrim Krasniqi ...

Kryeministri…

Nga Edmond Arizaj Edi Rama vazhdon të ngjitet. Që në s...

Kush fitoi me shkarkimin e Manjanit: Rama apo Meta?

Nga Blendi Fevziu Telenovela nuk mbaroi. Edhe pse ajo shërbeu p&...

3 skenarët: Ja çfarë do të ndodhë me Ramën dhe Metën këtë javë

“Janë në një qeveri, por nuk qeverisin bashkë...

Fundet, peliçet dhe ferexhetë

Nga Ilir Ikonomi Në fillim të vitit 1937, tri motrat e Mbre...

Fred Peza dhe shpërthimi i qelbit nga gazetaria e infektuar!

Nga Ylli Pata Alfred Peza nuk është një viktimë ...

Dossier

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

A shkoi Gjergj Kastriot Skënderbeu për pelegrinazh në Mekë?

Në një nga poemat e poetit Persian Ferdousi, Shahnameh &ldqu...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 98 44442

Mob 2: +355 69 98 44441

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al