Përgjohet biseda sekrete e Ramës, Premçit dhe Brahos në e-mail, Berisha zbardh dokumentat Featured

Publikuar tek Politikë
E Enjte, 29 October 2015 15:35

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar sot pjesë nga biseda me e-mail e Ermal Beqirajt, Prokurorit Ervis Matraku dhe Ahmet Premçit nga Zyra e Kryeministrit për çështjen e ndërhyrjes në serverin e tatimeve. Sipas Berishës, këto e-maile të dërguara nga zyra e Edi Ramës nëpërmjet Ermal Beqirajt provojnë që Kryeministria drejton Kryeprokurorin.

Berisha ka lexuar në Parlament pjesë nga këto e-maile:

“Emaile të dërguara direkt nga zyra e Edi Ramës, nëpërmjet famozit Ermal Beqiraj, famozit të serverit, i cili i dërgonte Ahmet Premçit. Më datën 14 dhjetor 2013, në orën 12:25, Ermal Beqiraj dërgon tek ai dhe ai i dërgon te Spartak Braho dhe Prokurori, se si zyra e Kryeministrit drejton Kryeprokurorin. Pasi e vodhën serverin tani duhet të dënojnë Renald Riston dhe të fshijnë gjurmët.

Nga Premçi te Braho i dërgohet e-mail. Prokurori ishte Ervis Matraku. Ai kishte një meritë të madhe se bashkëshorten e kishte deputete. I dërgon Pyetjen, pyetja e fundit.

"A keni shoqëruar ju specialistë të ODIHR-it dhe a i keni mbajtur këto procesverbale?" Këto janë marrë nga Zyra e Këshillit të Ministrave. Ja ku janë. Është e Ermal Beqirit. U futën ata që u futën. Sa hakera ka kjo botë, atë nuk e di unë. Hakerat futen në “Blackberry”-n tim.

“Përse nuk informuat me shkrim drejtorin e përgjithshëm për shkeljet e konstatuara?” “A ka procedurë sigurimi dhe back-up?” Ja çfarë pyetje të trashë bënte Ermal Beqiri, nuk e dinte që ka një back-up të dyfishtë”, tha Berisha.

Ja pyetjet që sipas Berishës, Braho dhe Prençi i përgatitën prokurorit:

1. Përse nga ana juaj nuk u kundërshtua grupi i auditit të Ministrisë së Financave nëse vlerësonit se s’duhet të futeshin në ambientet e serverave dhe në sistem?

2. Përse nuk informuat me shkrim Drejtoren e Përgjithshme për shqetësimet që kishit lidhur me auditin dhe probleme të tjera që keni ngritur më pas?

3. Përse nuk informuat me shkrim Drejtoren e Përgjithshme në lidhje me problemet e konstatuara më dt 18.11.2013 (referuar deklarimeve për ndryshimin e datave)?

4. Përse nuk e informuat titullaren e institucionit për problematikat e hasura më datën 21.11.2013?

5. Përse dorëheqja me shkrim e bëre nga ana juaj e bërë më datën 18.11.2013, është regjistruar në protokoll me datën 20.11.2013. Kush ishte arsyeja e dorëheqjes?

6. Kush lejohet të futet në serverat e sistemit të informacionit, kush janë procedurat për tu futur tek këta servera, çfarë rregullash ka të parashikuara për këtë qëllim?

7. Si kanë qenë kushtet e sigurisë fizike dhe teknike të ambjentit ku janë serverat?

8. A ka procedurë të sigurimit të të dhënave (Bekap) në raste sulmesh apo ndërhyrjesh në sistem. Çfarë aktesh rregullojnë këtë procedurë?

9. Kush i ka krijuar vpn-të dhe cili ka qenë qëllimi i tyre, kur janë krijuar dhe kujt i takojnë? Cila është procedura për krijimin e tyre? Sa është periudha që duhet të jenë aktive vpn-të?

10. Cila është procedura e ruajtjes së logeve (ndërhyrjeve) në ruterin qendror dhe pse është aplikuar transferimi i tyre në adresën tuaj private?

11. Përse keni lejuar përdorimin e kredencialeve (user, pasword) të sistemit tek më shumë se një person?

12. A keni përdorur dokumentacion teknik që rregullojnë funksionimin e sistemit dhe serverave?

13. A ka ndodhur që në ambientet e serverave dhe në servera të jenë futur persona që nuk jane pjesë e stafit të IT në DPT?

14. A ka ekzistuar në DPT një sektor i specializuar për sigurimin e të dhenave? Nëse po në çfarë periudhe? Po në kohën që keni ushtruar funksionin e Drejtorit a ka funksionuar kjo strukturë?

15. A keni patur herë tjetër ndërhyrje në sistem, nëse po kur? Çfarë masash keni marrë?

16. A ka mundësi Drejtoria e IT të ndryshojë kredencialet (paswordet) në sistem në menyrë të pavarur nga kompanitë kontraktore që kanë ndërtuar sistemin? A keni marrë ju në dorëzim sistemin nga këto kompani?

17. A duhet të ekzistojë procesi i fshirjes së të dhenave në sistem? Nëse po në cilat raste? Kush janë procedurat për këtë rast?

18. A janë konstatuar anomali në pasqyrimin e shitjeve dhe blerjeve në sistem? A i evidenton sistemi këto anomali?

19. A ka ekzistuar në IT një server auditi? A ka qenë aktiv gjate gjithë kohës?

20. A keni dijeni për procedurat e implementimit të sistemit të ri informativ për të cilën është çelur kredia 1.5 milion euro? Si ështe zhvilluar tenderi për 20. këtë qëllim dhe kush e ka marrë në dorëzim, kush e ka testuar,  kolauduar dhe në çfazë është tani ky projekt?

21. Sipas deklarimeve publike të datës 26.11.2013 është thënë se një kopje e sistemit informativ të Tatimeve ndodhet në një vend tjetër të sigurte. A keni dijeni se cili ështe ky vend dhe personat që kanë dijeni për këtë fakt?

22. A lejohet marrja e bekapeve nga personeli i IT dhe nxjerrja e këtyre të dhënave jashtë institucionit? A i keni shoqëruar ju specialistët e auditit të Ministrisë së Financave në dhomën e serverave me punonjësit tuaj, Robert Shahini, Sokol Ibraj dhe Andi Agaraj për të monitoruar punën e tyre në dhomën e serverave dhe a keni mbajtur procesverbale për këto veprime?

spartak-braho-4.jpg

Berisha kritikoi mungesën e deputetëve dhe ministrave në Parlament, duke thënë se Parlamenti të enjte ngjan si skenë krimi.

“Të mbyllet Parlamenti nëse nuk vijnë deputetët dhe ministrat e qeverisë. Parlamenti nuk është vetëm opozita. Ka një vit që ata tmerrohen në Parlament. Nuk flitet më për të “Premten e Zezë” por të Enjten e Zezë”. Sepse të enjten atyre iu del fytyra siç e kanë, të zezë. Parlamenti ngjan si skenë krimi”, tha deputeti Sali Berisha.

Modifikuar më E Enjte, 29 October 2015 16:18

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al