Një akt inteligjent, përpjekja e Ernest Koliqit për të shpëtuar Albanologun Norbert Jokl nga nazizmi (DOKUMENTI)

Publikuar tek: dossier, më 11:50 14-10-2016 Një akt inteligjent, përpjekja e Ernest Koliqit për të shpëtuar Albanologun Norbert Jokl nga nazizmi (DOKUMENTI)

Ky është dokumenti –fakt tejet interesant i Ministrit të Arsimit Ernest Koliqi, si përpjekje për të shpetuar Albanologun austriak , i cili ia kushtoi tërë jetën studimit të gjuhës shqipe, Norbert Jokl nga kthetrat e nazizmit.

Dokumenti që duhet njohur nga të gjithë shqiptarët është publikuar nga profesor Romeo Gurakuqi dhe daton në vitin 1941.  Ernest Koliqi, përmes një akti tejet inteligjent  i ofron një kontatë pune albanologut Norbert Jokl  për ta shpëtuar atë nga nazizmi.

Duke çmuar veprimtarinë e albanologut, ministri i thotë teksualisht: “Ministria e Arsimit pranoi propozimin për të ju marrun në shërbim me kontratë për nji vjet kohë me rrogë muejore. Ju lutemi qi porsa t’a merrsni këtë shkresë të kryeni formalitetet e udhëtimit e të niseni sa më parë për në Tiranë”, shkruan ministri i asokohe në letrën zyrtare për albanologun që jetonte në Vjenë. Norbert Jokl mbrojti autoktoninë e shqiptarëve duke e vendosur djepin e parë të tyre në Dardaninë e lashtë, Kosova e sotme.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Komandanti nazist në vitin 1944: Heroizmi i shqiptarëve është mit, të rinjtë rrinë nëpër kafene dhe janë më turq se vetë turqit
Për një doktrinë politike shqiptare Shqipëri – Kosovë »
Article Logic
Execution time: 0.0039939880371094
array(1) { ["section"]=> string(115) "nje-akt-inteligjent-perpjekja-e-ernest-koliqit-per-te-shpetuar-albanologun-norbert-jokl-nga-nazizmi-dokumenti-56155" }