Nesër do të zhvillohet ceremonia e dhurimit të 2280 dokumenteve fotografike për Fototekën Kombëtare “Marubi”. Arkiva e “Foto Studio Kallfa”…
Familja shqiptare Bruti nga Durrësi, duke marrë shtetësinë venedikase, u bë Grof (nga mesi i shekullit XVI) dhe u vendos…
"Rear View Mirror" nëpërmjet artikullit të saj me titull "A është e sigurtë të udhëtosh në Shqipëri?" nxjerr në pah…
Pas suksesit që pati në Tiranë, koncerti “Tingujt e Ditarit tim” tashmë do të mbahet edhe në  Gjakovë. Lajmin e…
Rudina Xhunga ka realizuar intervistën me shkrimtarin e madh shqiptar Ismail Kadare. Intervista që pritet të transmetohet në mbrëmje në…
Akademiku Ëngjëll Berisha, është ndarë nga jeta në moshën 80 vjeçare, ditën e djeshme të së dielës dhe përcjellja për…
Teatri ‘’Migjeni’’ është shdërruar në një ''bombë me sahat'' për shkak të amortizimit të linjave elektrike, por Ministria e Kulturës…
Tenori shqiptar me famë Botërore, Saimir Pirgu, ka luajtur “live’ në valët e radios BBC, një ditë përpara koncertit të…
Flamuri i bandës Kombëtare "Vatra" po shkatërrohet dhe kërkon ndërhyrje të menjëhershme për ta ruajtur ende si një simbol të…
Ia dolët më në fund të shkëputeni nga rutina e së përditshmes dhe të keni një fundjavë të gjithën për…
“Të  privohesh nga e drejta për të bërë art është si të jesh privuar nga vetë jeta." Kështu deklaroi presidenti…
Këngëtari i talentuar i muzikës së lehtë ka ardhur me një këngë të re në këtë Shën Valentin. “Bën Ftohtë”…
Java kulturore në Tiranë do të nisë me premirën “Kontroversal” në Teatrin “Spahivogli” si dhe do të vazhdojë më pas…
Shpallen fotot më të mira për vitin 2014. Vendin e parë e ka marrë fotoja realizuar me një çift gay…
Prej kohësh një debat që dalëngadalë po merr përmasat e një skandali ka pllakosur artin dhe artistët në Shqipëri. Më…
Agjencitë më në zë të lajmeve e kanë drejtuar vëmendjen në Berlianale ku është premiera botërore e filmit “Burrneshat” Ky…

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al