Një vizitë në Skraparin e trimërisë për Rakinë, Osumin, Tomorin dhe jo vetëm

Publikuar tek Kulture & Art
Wednesday, 12 July 2017 19:39

E pozicionuar në jug të Shqipërisë me  një sipërfaqe prej 775km2, krahina e Skraparit është një ndër më maloret në Shqipëri dhe njëkohësisht një nga më të varfërat.

Por kur flas për varfëri, kjo është vetëm në aspektin ekonomik, sepse nëse do të flasim për natyrën, për florën, faunën, historinë, gastronominë, apo traditat, Skrapari është pa dyshim një ndër rajonet më të pasur dhe jo vetëm në Shqipëri, por edhe më gjerë.

Kur thua Skrapar, vetëvetiu mendja të shkon tek rakia tradicionale, të shkon mendja edhe tek Tomorri hijerëndë që i bën karshi gjithë fshatrave që e rrethojnë. Skrapari është një “thesar” që ende pret për tu zbuluar për kanionet e Osumit që duket sikur të përpijnë brenda apo edhe për teqetë e tij mistike që tërheqin mijra pelegrinë.

Në krahinën e Skraparit shtrihet dhe Parku Kombëtar i Tomorit, i krijuar dhe i mbrojtur në vitin 1966. Ky park është i mbushur plotë me një vegjetacion dhe nje faunë te larmishme. Në morinë e vëndeve dhe pikave të panumërta që të tërheqin me bukurinë apo me karakteristikat e tyre të veçanta, redaksia e newsbomb.al ju bën këto sygjerime për në krahinën e Skraparit:

Vënde interesante për tu vizituar:

Muzeu historik i Çorovodës

foto2.jpg

Kalaja e Skraparit

kajaja-e-Skraparit-web.jpg

Ura e Ksabashit

Ura-e-Kasobashit-4-1_copy.jpg

Teqeja e Backes

Teqeja-e-Backes.jpg

Parku Kombëtar i “Tomorit”

tomorri.jpg

Kanionet e Osumit

kanionet.jpg

Rakia e Skraparit

raki.jpg

Modifikuar më Wednesday, 12 July 2017 19:39

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al