Një vizitë në Tropojën e mrekullive mund t’ju ndryshojë jetën

Publikuar tek Kulture & Art
Hënë, 10 July 2017 21:33

Në Tropojë apo Bajram Curri, thirreni si të doni, por përsëri ato që ky qytet dhe kjo krahinë ka për t'ju ofruar janë të njejtat.

Bajram Curri është qyteti në skajin më verior të Shqipërisë dhe kufizohet më trojet shqiptare të përfshira në shtetin e Kosovës. Qyteti e ka marrë emrin nga heroi kombëtar Bajram Curi, një luftëtar i shekullit të 20-të, që luftoi për pavarsinë.

Në Tropojë nuk ka det, por kjo nuk do të thotë që mos të marrësh me vete rrobat e banjos për të bërë not. Për të shkuar në këtë qytet duhet të kalosh fillimisht liqenet artificiale të Drinit, krijuar nga diga e hidrocentralit më të madh në vend dhe nëse je i apasionuar pas ujit, mund ta tentosh një zhytje në ujrat e ftohta të Drinit. Tropoja është në zemër të Bjeshkëve shqiptare dhe sëbashku me Valbonën krijojnë një ansambël që të josh e të thërret për ta vizituar. Nëse mendon se në Tropojë shkohet vetëm për malet dhe ajrin e pastër, gabohesh, pasi ky qytet dhe kjo krahinë në tërësi është një vatër shumë  e pasur e etnografisë dhe kulinarisë tipike shqiptare.

Për t’ua bërë disi më të lehtë një vizitë në Tropojë, redaksia e newsbomb.al, ju propozon disa pika dhe aspekte të veçanta të kësaj zone që do t’ju “detyrojnë” ta vizitoni sa më shpejt.

Liqenet në Drin

liqeni-komanit-c1200x600.jpg

Lumi i Valbonës

valbona.jpg

Dragobia

dragobia.jpg

Vallja e Tropojës

vallja.jpg

Gastronomia

gatime.jpg

Veshjet tradicionale

veshjet-shtator-6.jpg

Modifikuar më Hënë, 10 July 2017 21:33

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al