“Kemi gjithçka përveç detit”, Përmeti ju fton për një fundjavë ndryshe

Publikuar tek Kulture & Art
Hënë, 10 July 2017 17:45

Është një nga ato qytete që me fanatizëm nuk pranon të ndryshojë, Përmeti është një qytet i vogël i shtrirë në juglindje të Shqipërisë.

Për Përmetin nuk di nga t’ia fillosh, pasi epitet për të nuk kanë fund, është qyteti i mikpritjes, i këngëve popullore me saze, i luleve, qyteti i verës, i rakisë e glikove unikale.

Në Përmet, pushuesit gjejnë gjithçka, përveç detit. Duket si një moto, por që si rrallë herë në këtë qytet është një shprehje që ngjit si zamkë, pasi jo shpesh ndodh që në një hapësirë aq të vogël gjeografike të gjesh pothuajse të gjitha aspektet që mund të tërheqi turistët.

Në Përmet ja vlen që të shkoni për shumëçka, por redaksia e neësbomb.al ju bën një listë me disa nga asetet më interesante, për të cilat ju nuk duhet ta lini pa vizituar këtë qytet dhe gjithë krahinën në tërësi.

-          Gatimet tradicionle të Përmetit

gatime_permet.jpg

-          Kanionet e Langaricës

kanionet_e_langarices.jpg

     Gryka e Këlcurës

kelcyra.jpg2.jpg

-          Objektet e Kultit (Kishat, Teqetë dhe Manastiret e shumta)

kisha_ne_permet.jpg

-          Krahina e Zagorisë

zagori.jpg

-          Lugina e Vjosës

vjosa.jpg

-          Frashëri

Shtepija-Muze-Vellezerit-Frasheri---Fshati-Frasher.jpg

-          Masivet pyjore të Hotovës, Orgenit, Borockës etj.

hotova_copy.jpg

-          Urat e Ali Pashë Tepelenës mbi Vjosë

Ura-e-Katitut-Benje-Permet-2.jpg

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al