Shumë bodigardë dhe dëgjues që uleshin përtokë... Çfarë ndodhi në koncertin e Eda Zarit në “Porto Palermo” Featured

Publikuar tek Kulture & Art
Hënë, 10 July 2017 12:57

Eda Zari duhet të ketë menduar “parajsën” kur vendosi që biletat për të ndjekur koncertin  Jazz and Wine festival në Porto Palermo, të kushtonin plot 12 mijë lekë.

Vendi nën kalanë e Ali Pashait ishte gjetje. Po ashtu edhe leja e dhënë nga kryetari i bashkisë së Himarës për ngritjen e skenës. Por pjesmarrja në këtë koncert, linte shumë për të dëshiruar. 

“Toka bën muzikë për ata që mbajnë vesh”, ishte maksima e William Shakespeare, e zgjedhur për festivalin e dytë ndërkombëtar të Jazz-it, por duket, se nuk funksionoi për turistët shqiptarë dhe të huaj që u gjendën në Porto Palermo për të shijuar tingujt e muzikës nga artistë që erdhën nga gjithë bota.

Ndoshta çmimi i biletave për të shkuar aq larg dhe për të dëgjuar koncertin, nuk u ka pëlqyer të gjithëve, duke marrë parasysh kostot e rrugës, por edhe shërbimin apo çfarë të ofronte ambienti për ata që duhet të ishin prezent.

Drejtoresha e këtij festivali Eda Zari, u shpreh e lumtur për organizimin e këtij eventi dhe emrat që do të ngjiteshin në skenën e Porto Palermos. E konceptuar si një mbrëmje në qiell të hapur, ajo që u vu re, ishte prezenca e shumë bodigardëve, dhe dëgjues që duhet të uleshin në tokë. Mungesa e kushteve, një pjesë të pushuesve i zhvendosi në restorantin përballë kalasë, dhe pak vetë zgjodhën të ishin prezent përballë skenës, të paktën natën e parë.

Dhe për shkak të bashkëpunimit dhe fondeve të dhëna nga bashkia Himarë, apo edhe nga GIZ, do të duhej që edhe çmimi i biletave, për shumë të rinj që donin të ndiqnin tingujt e Jazz, të ishin më të lira, ashtu sikurse edhe kushtet që duhet të ofroheshin, përveç shezloneve të plazhit.

Tentativa për një festival të tillë është për t’u përgëzuar, në fakt, toka bën muzikë vërtet për ata që mbajnë vesh.

balks.jpg

Modifikuar më Hënë, 10 July 2017 12:57

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al