Libri i shkruar nga Zoti ka humbur, kërkohet në fund të detit

Publikuar tek Kulture & Art
Premte, 07 July 2017 18:04

Një kronikë që tregon luftërat midis Joshuas, profetit të religjionit Abraham – Moisiut dhe izraelitëve drejt Tokës së Shenjtë ka humbur përgjithmonë.

“The Book of the Wars of the Lord” thuhet se është libër që është shkruar nga vetë Zoti. Legjendat dhe studiuesit thonë se libri, nëse nuk gjendet diku në thellësi të Detit të Vdekur, atëherë nuk është në asnjë vend.

Libri, nëse do të shpëtonte, do të ishte një kalibër si Bibla, libri më i shitur i të gjitha kohërave. Madje edhe në Bibël përmendet ekzistenca e dikurshme e këtij nën-libri, tek pjesa Num. 21:14.  Midis akademikëve ekziston ideja se libri përbëhej nga poema dhe këngë të fitores, ndërsa vetë fakti se në titull ekziston fjala LORD, e lidhë atë me Zotin.

Në vitin 2002 mbi këtë libër shkroi Derek Shaver, një person i panjohur deri atë vit i cili thoshte se po merr mesazhe nga Zoti dhe engjëjt e tij, e ku flitej edhe mbi këtë libër. Shaver e titulloi librin e tij më pas me të njëjtin titull sikur dorëshkrimi i humbur.

Ka edhe të tillë që thonë se libri në fakt është “Libri i Jasherit” ose “Book of the Upright”, një libër që përmendet në Biblën e Hebrenjve, ku Joshua është protagonisti kryesor.

Libri cilësohet si një ndër dorëshkrimet të cilat kanë humbur dhe historia nuk i ka lënë të mbijetojnë, për shkak të rrethanave të ndryshme. //KultPlus.com//

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al