Alarmohen biznesmenët e Gjirokastrës: Po na ikin turistët! Çfarë po na mban 'peng' biznesin (FOTOT) Featured

Publikuar tek Kulture & Art
Diel, 18 June 2017 14:42

Qyteti jugor i Gjirokastrës që prej vitit 2005 është pjesë e trashëgimisë kulturore të UNESCO-së. Rrugët e kalldrëmta dhe çatitë karakteristike me pllaka guri gri i japin këtij qyteti veçantinë në sytë e turistëve.

Në “Pazarin e Vjetër” të qytetit kanë filluar punimet për rigjallërimin e kësaj zone, i cili është destinacioni kryesor i turistëve vendas dhe të huaj.

Investimet për këtë projekt  janë mundësuar nga  fondacioni “Albanian-American Development Foundation”. Punimet kanë filluar që në muajin tetor dhe sipas projekt-zbatimit afati përfundonte pas tetë muajsh.

a6a71d84-5d71-4dcf-9689-c453447f6f6f.jpg

Në muajin qershor, rikonstruksioni duhet të kishte përfunduar, kjo dhe për shkak të fluksit të turistëve që ka qyteti i gurtë gjatë muajve të beharit.

Por ditën e sotme newsbomb.al mësoi se firma që ka marrë përsipër punimet ka vendosur ta shtyjë afatin dhe 4 muaj të tjerë, duke bërë që punimet të vazhdojnë gjatë muajve të verës deri në fund të muajit shtator.

Bizneset, që aktivitetin e tyre e ushtrojnë në këtë zonë, janë shprehur të pakënaqur nga ky vendim, pasi skelat në fasadat e dyqaneve pengojnë turistët blejnë produktet që ata shesin.

eecf7675-da83-4ac7-bff9-ec8bd0d25dc6.jpg

Produket kryesore që  gjenden në dyqanet në “Pazarin e vjetër” janë kryesisht tradicionale, duke  filluar që nga shitja e çentrove, veshjeve tradicionale, punimeve me dore, gdhendjet në gurë apo dru, deri tek reliket me pamjen e qytetit apo produkte të tjera me simbole kombëtare.

“Rikonstruksioni në këtë zonë është një gjë shumë e mirë, pasi rigjallëron zonën, por jemi lodhur nga punimet. Kanë filluar që në muajin tetor dhe nuk dihet se kur do të mbarojnë. Tani është kulmi i turistëve dhe kjo pamje me skela e llaç nëpër këmbë na pengon shumë në aktivitetin tonë”,- shprehet për newsbomb.al Jona, biznesmene e zonës.

Pas këtij shqetësimi, newsbomb.al kontaktoi me zyrën e sipërmarrësit të punimeve, të cilët na dhanë disa fakte të reja për rikonstruksionin në “Pazarin e Vjetër”.

“Punimet janë shtyrë me katër muaj të tjerë, por gjatë këtyre muajve që është fluksi i turistëve ne do heqim skelat në një pjesë të mirë pazarit, në mënyrë që dhe bizneset të punojnë, tjetër gjë s’kemi çfarë të bëjmë”,- u shpreh një nga inxhinjerët e projektit.

9f3f487a-3a03-442b-be3f-479b96c44c51.jpg

Vitin që lamë pas vetëm gjatë muajit korrik dhe gusht, qyteti i Gjirokastrës është vizituar nga 20 mijë turistë vendas dhe të huaj. Kreun e listës e mbajnë  vizitorët  nga Polonia ndjekur nga ata Gjerman, Hollandez, Norvegjez dhe Maqedonas. /Anxhela Ruçi për newsbomb.al/

 

 

Modifikuar më Diel, 18 June 2017 14:59

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al