Reagimet pas medaljeve të presidentit Nishani: Po ti je mjeshtër o Petrit Lulo

Publikuar tek Kulture & Art
E Enjte, 15 June 2017 22:02

Pas dekoratave që lëshoi dy ditë më parë Presidenti Nishani në vend është hapur një debat i gjerë publik, lidhur që me ata që u vlerësuan dhe nuk e meritojnë, dhe për ata që nuk u vlerësuan por që në fakt e meritojnë.

Një ndër reagimet me të fundit që vjen në këtë kontekst është edhe një shkrim i specialistit të trashgimisë, Sejmen Gjokoli. Në reagimin e tij Gjokoli shkruan se dekoratat e presidentit Nishani i janë dhënë njerëzve që janë në oborret e partive, dhe janë eleminuar njerzit e vërtetë të vlerave.

Komenti i plotë i Sejmen Gjokolit:

PO TI JE KRYEMJESHTËR, O PETRIT LULO !

E di që do jesh mërzitur ose të paktën do ta keshë tundur ca herë kokën me habi, o miku im i mirë.

E di që se si të ngjan vehtja kur dëgjon e shikon ç'farë ngjet e bëhet në oborrin e kryeshtetasit tënd, timin e tonin, aty në presidencë.

E ndjej dëshpërimin tënd të heshtur e të pa shfaqur kur të duhet të lexosh emrat e një aradhe të dekoruarish për kontributet e tyre në këngë e në art, ku e ku më poshtë se të tuat..

E di që je duke menduar që je pa shokë e pa miq, edhe pse ke gati gjysëm shekulli që ke kënduar e këndon si bilbil.

Edhe pse ke një jetë të tërë që bilbilat e malit, nga mbi degë e gjethe  blerimeplota, nga buza jote, i ke zbritur në skena.

Edhe pse melosin më të ëmbël, po atë më të ëmblin fare, të viseve jugore sidomos, e ke derdhur si asnjë tjetër këngëve të tua.

Madje në qoftë se është nga thotë, të paktën "zogën e Libohovës-o" duhet ta ketë dëgjuar edhe vetë dekoratadhënësi që medaljet hie rënda i katandisi si pafille pa vlerë.

Të paktën ta ketë dëgjuar këtë, se " Një komb, një Flamur", jam i sigurtë që nuk e ka dëgjuar...As ay e as të tjerë propozuezxhinj.

Duke përjashtuar ca emra vërtet të nderuar e respektuar  nga të gjithë, shumë prej tituje të ngjajnë si qoka të radhës, rekomanduar nga lloj-lloj  sekserësh rreth e rrotull oborrit.

Ndaj hiç mos u mërzit e mos kij gajle, miku im i këngës së madhe popullore, i melosit më të kulluar të trashëgimisë tonë shpirtërore.

Ti e të tjerë si Ti kudo që kanë qenë e janë kësaj Shqipërie, krijues e interpretë të rrallë të këngës së popullit, e kanë marrë me kohë Dekoratën e Madhe, atë të Mirënjohjes mbarë kombëtare.

Se Ti nuk je mjeshtër por Kryemjeshtër, o Petrit Lulo, o bilbil i këngës shpirtërore shqiptare!

Modifikuar më E Enjte, 15 June 2017 22:08

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al