“Ëngjëjt janë larg”, një tjetër prodhim shqiptar bashkon Ndriçim Xhepën dhe Nik Xhelilaj

Publikuar tek Kulture & Art
Wednesday, 26 April 2017 20:05

Kinemasë i shtohet një tjetër film shqiptar, i cili pritet të shfaqet në ekranin e madh në 27 prill.

“Ëngjëjt janë larg” është filmi me regji të Gjergj Xhuvanit i cili trajton problematikat e mesluftës në Kosovën e vitit 1999. Në qendër të filmit qëndron frika e jetës dhe pesha e mëkatit që u vishen dy aktorëve kryesorë: Marios, një prift italian i cili kthehet në një hajdut nate për të mbijetuar dhe Hanës, një vajzë shumë tërheqëse që heq dorë nga prostitucioni në Itali për të ndihmuar fëmijët e tronditur nga lufta.

Gjergj Xhuvani është ndër regjisorët më produktivë në Shqipërinë postkomuniste duke realizuar filmat “Lindje Perëndim Lindje”, i cili fitoi çmimin e Festivalit të Filmit Shqiptar, “I dashur armik”, “Parrullat”, “Në kërkim të kujt”.

Filmi “Ëngjëjt janë larg” ka bashkuar emra të njohur të kinematografisë shqiptare si Ndriçim Xhepa, Nik Xhelilaj, Teuta Krasniqi, Fatmir Spahiu dhe italianin Rinaldo Rocco. Para 1 viti premiera e “Ëngjëjt janë larg” është dhënë në Prishtinë, pasi ky film është bashkëprodhim i 3 shteteve Shqipërisë, Kosovës dhe Italisë.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al