“Tirona” zgjedh Personazhin e Vitit: Kë kanë votuar qytetarët (LISTA ME EMRA)

Publikuar tek Kulture & Art
Wednesday, 04 Janar 2017 18:10

Faqja sociale "Tirona", përmes një eventi që është bërë i përvitshëm tashmë në këtë faqe zgjedh personazhin e Vitit në kategoritë e ndryshme si teatri, muzika, media, sporti, kultura, etj.

9 më të votuarit sipas kategorive janë personazhet e mëposhtëm:

 1. Arben Derhemi aktor i Teatrit Kombtar, këtë vit ka korrur sukses të madh me monodramën "Rrno për me tregue" në dramën "Opera për tre grosh" etj

2. Artiola Toska Balla Këngëtare e Shipnis mesme dhe e Tironës. Bilbili muzikës popullore qytetare.

3. Blendi Sulaj Aktivist dhe kryetar i partisë Republikane të Tironës. Jurist & pedagog në universitetin Ufo & Luarasi

4. Buron Kaceli Piktor me krijimtari të gjërë gjatë gjithë vitit.

5. Elvis Naci imam i xhamisë së Tabakve, me mbështetjen e të cilit ka nisur të funksionoj menca e të varfërve.

6. Ervin Gonxhi - Violinist i talentuar

7. Gerti Shima basketbollist i Tironës dhe i kombtares, fitues i Kupës së Shqipërisë 2016

8. Rezarta Delisula gazetare, zv-kryeredaktore e "Gazeta Shqiptare" si dhe botuese e shume shkrimeve per qytetin e Tirones te cilat jon pasqyru edhe ne faqen tone.

9. Sara Fuga poete e re e talentuar. Ka botuar poezi në dialektin tironas.

 Faqja Tirona sqaron se votimi bëhet për arsyen e thjeshtë: Për të sjellë në vëmendje këta personazhe, në shenjë falenderimi e përkrahje për kontributin që i japin qytetit. Këto çmime do të shoqërohen edhe me një event simbolitk për të nderuar të gjithë personazhet e zgjedhur si më të mirët e 201-ës.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al