Janar-Qershor 2017, rriten me 1,4 miliard lekë eksportet e makinerive dhe pajisjeve

Publikuar tek Ekonomi
Hënë, 17 July 2017 15:04

Sipas INSTAT gjatë muajit janar - qershor 2017, eksportet e mallrave arritën vlerën 133 miliard lekë, duke u rritur me 13,5% krahasuar me periudhë Janar – Qershor 2016.

Ajo që bie në sy nga statistikat e këtij 6 mujori është se sipërmarrjet po investojnë në aktivitete prodhuese,  fakt që evidenton eksporti i ‘Makinerive, pajisjeve dhe pjesëve të këmbimit’ rritur me 24% në periudhën janar- qershor 2017 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.  Në 6 mujorin e parë 2017 eksporti i tyre arriti në gati 7 miliard lekë ose 1,4 milard më shumë se gjashtëmujori i parë vitit 2016.

Grupet e tjera që kanë shënuar rritje pozitive janë “Materiale ndërtimi dhe metale” dhe “Minerale, lëndë djegëse, energji elektrike”.

Vendet me të cilat Shqipëria ka pasur rritje më të madhe të eksporteve, kwtw periudhë janë Spanja, Kosova dhe Italia. Eksportet drejt vendeve të BE-së, gjatë kësaj periudhe kanë zënë 77% të eksporteve gjithsej.

Ndërsa importet e mallrave, gjatë gjashtë mujorit Janar – Qershor 2017, arritën vlerën 295 mld lekë, duke u rritur me 5,6% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2016. Kjo rritje e importeve gjatë kësaj periudhe është ndikuar kryesisht nga grupet “Produkte kimike dhe plastike”, “Tekstile dhe këpucë” dhe “Lëkurë dhe artikujt prej tyre”.

Shkëmbimet tregtare, për gjashtëmujorin e parë, me vendet e BE zënë 66,3 % të gjithë tregtisë. Partnerët kryesorë tregtarë janë: Italia (37,3 %), Gjermania (7,2 %), Greqia (7,0 %) dhe Kina (6,2 %).

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Vendimi për rritjen e çmimit të ujit dhe dhënien e shkollave me koncension

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al