Bum i madh turistësh, sa kanë hyrë e kanë dalë këtë vit në Sarandë (SHIFRAT KRAHASUESE) Featured

Publikuar tek Ekonomi
Saturday, 15 July 2017 13:09

Turizmi është një nga sektoret që duhet ti jepet më shumë prioritet në Shqipëri për shkak të resurseve turistike që ka vendi ynë.

Duket se bukuritë e bregdetit, kryesisht atij të jugut i kanë kaluar kufijtë përtej detit, duke sjellë çdo vit më shumë turistë, kryesisht të huaj.

Sipas të dhënave të siguruara nga  newsbomb.al, numri i turistëve të huaj që kanë hyrë në vendin tonë, vetëm për periudhën qershor- korrik 2017  është 53615, krahasuar me një vit më parë, numri i turistëve është shtuar me 18 mijë (35489 qershor-korrik 2016), raporton newsbomb.al

Këto shifra i përkasin vetëm hyrjeve të turistëve në Portin e Sarandës.

Po ashtu në rritje është dhe numri i i kroçereve, ku për këtë vit,  në Portin e Sarandës janë ankorura 11 të tilla, duke e bërë qytetin bregdetar atraksion të mijëra turistëve.

Një risi për këtë vit janë dhe anijet të cilat mbërrijnë në mënyrë periodike në Port.

Kështu çdo të enjte nga Pireu i Greqisë mbërrin në Sarandë anija me 3200 pasagjerë në bord, ndërsa të martave, nga Venecia e Italisë mbërrijnë 2100 pasagjer, të cilët janë një vlerë e shtuar e turizmit veror, shkruan newsbomb.al

“Po punohet me të gjitha kapacitetet e shërbimit për të gjithë turistët që hyjnë dhe dalin në vend, aktualisht në doganë funksionojnë 10 sportele 5 në hyrje dhe 5 në dalje.”,- është shprehur për newsbomb.al Shefi i Kufirit në Sarandë Përparim Xhaferri.

Qyteti i Sarandës padyshim është kthyer në një nga qytetet më të frekuentuara për stinën e verës. /Newsbomb.al

20067624_150411182176714_168566093_n.png

Modifikuar më Saturday, 15 July 2017 13:09

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al