Fillon puna për aeroportin e Vlorës, Rama takohet me Erdogan dhe drejtorët e “Turkish Airlines”

Publikuar tek Ekonomi
Hënë, 10 July 2017 16:55

Një nga premtimet më të mëdha për zonën e Vlorës nga kryeministri Rama, ishte ndërtimi i aeroportit të Vlorës dhe mesa duket Rama ka filluar hapat konkretë lidhur me këtë çështje.

Ditën e sotme, Rama ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit e kompanisë ajrore, “Turkish Airlines” që do të japin asistencën teknike për ndërtimin e aeroportit i cili është marrë përsipër nga kompania tjetër turke, “Atlas Global”.

Në takimin e Ramës, me përfaqësuesit e kompanive turke, prezent ishte dhe presidenti  turk, Recep Tayp Erdogan. Mes Ramës dhe kompanive turke është nënshkruar dhe marrëveshja përkatëse, teksa nuk bëhet ende e ditur data e nisjes së punimeve konkrete në terren.

Aeroporti i Vlorës, pritet të jetë një nga asetet më të çmuara të vendit, pasi do të shkurtojë shumë kohën për në Jugun e Shqipërisë, aq shumë i lakmuar nga të gjithë turistët. 

Në këtë takim Rama ka qenë i shoqëruar dhe nga CEO i "Atlas Global", Sinan Idrizi që është dhe administrator i klubit të futbollit "Flamurtari", por edhe nga Damian Gjiknuri, ministër i Energjitikës dhe deputeti i parë i Vlorës.

FOTOT NGA TAKIMI:

19897712_1390515511043772_251318522_o.jpg19866957_1390506647711325_681267738_o.jpg

Modifikuar më Hënë, 10 July 2017 16:55

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al