Zbulohet pasuria e ministrave dhe deputetëve, ja kush është më i pasuri

Publikuar tek Ekonomi
E Enjte, 15 June 2017 17:30

Pasuria e kabinetit qeveritar, si dhe e 120 deputetëve të Parlamentit të Kosovës vlerësohet rreth 300 milionë euro. Vetëm zëvendëskryeministri Ramiz Kelmendi ka deklaruar pasuri në vlerë prej 106 milionë eurosh.

Pothuajse secili nga 120 deputetët e Parlamentit të Republikës së Kosovës ka pasuri që llogariten me miliona, duke përfshirë këtu edhe pasurinë e patundshme të deklaruar, si dhe paratë e depozituara në llogaritë bankare.

Sipas formularëve të deklarimit të pasurisë të publikuar nga Agjencia Kosovare Kundër Korrupsionit (AKK), mediat kosovare kanë bërë një llogaritje të pasurisë së deklaruar të zyrtarëve të lartë shtetërorë në Kosovë, e cila rezulton të jetë rreth 300 milionë euro. Më i pasuri nga të gjithë politikanët është zëvendëskryeministri në largim Ramiz Kelmendi, i cili ka deklaruar aksione në rrjetin e supermarketeve “ETC”, që vlejnë jo më pak se 106 milionë euro. Ai po ashtu ka deklaruar se ka në pronësi dy shtëpi në vlerë prej 230 mijë eurosh, toka në vlerë prej 45 mijë eurosh, si dhe 3200 euro para në bankë. Pas Kelmendit më i pasuri rezulton kryetari i Komunës së Mitrovicës Jugore Agim Bahtiri me një pasrui rreth 7 milion euro. Ai ka deklaruar se ka në pronësi 4 shtëpi në vlerë prej 1 milion e 360 mijë eurosh, si dhe një sipërfaqe të madhe të tokës në vlerë prej 6.2 milionë eurosh

Ndërsa 222 mijë euro është vlera e pasurisë së deklaruar për dy shtëpi- në pronësi të kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit i cili ka dhe një automjet të llojit Jeep e që vlen mbi 16 mijë euro

Veseli ka deklaruar edhe para në emër të tij dhe të bashkëshortes së tij, të cilat i mbajnë në disa nga bankat në Prishtinë, të cilat arrijnë shifrën e mijëra eurove. Por ai ka të ardhura vjetore rreth 50 mijë euro që vijnë nga posti i kreut të parlamentit dhe një biznesi privat të tij "Kobit PC". m

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka në pronësi pasuri të patundshme si shtëpi dhe tokë në vlerën e 830 mijë eurove. Ndërkohë që të ardhurat e tij vjetore janë 17 mijë euro

Kreu i LDK-së dhe kryeministri në largim, Isa Mustafa, në deklarimin e pasurisë për 2017-ën, ka pranuar 503 mijë euro pasuri vetëm për shtëpi dhe tokë. Por ai ka dhe aksione me vlerë 40 mijë euro në kompaninë "Riinvest". Ndërsa në llogari bankare ai numëron rreth 65 mijë euro.

Sipas raportit të publikuar nga Agjencia Kundër Korrupsionit, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në regjistrin e deklarimit të pasurisë, nga data e emërimit 26.02.2016 në datën e dorëzimit, 31.03.2017 ka deklaruar: një tokë bujqësore (7 hektarë) si trashëgimi nga familja në vlerë 180 mijë euro; dhe një shtëpi me sipërfaqe (250m2) si trashëgimi nga familja, me vlerë 80 mijë euro. Ndërsa, në përshkrimin e hollësishëm të pasurisë së luajtshme, Presidenti Thaçi deklaroi, një automjet Audi, prodhim i 2016-ës me vlerë 15 mijë.

Ndërsa në llogarinë bankare kreu i shtetit ka një shumë prej 306 mijë eurosh.//abcnews//

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al