Aksidentet rrugore shënojnë rritje gjatë muajit mars

Publikuar tek Ekonomi
E Enjte, 20 April 2017 21:52

Muaji mars 2017 shënon rritje të aksidenteve krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Sipas statistikave të INSTAT , në muajin mars të vitit 2017 janë rregjistruar 152 aksidente rrugore, ndërkohë , marsin e 2016 janë rregjistruar 137 aksidente rrugore. Kjo tregon se numri i aksidenteve është rritur me 10.9 %.

Por në periudha tre mujore ( janar- mars) numri i aksidenteve është ulur me 4,3 % . Pra tremujori i parë i vitit 2017 ka shënuar ulje të numrit të akidenteve rrugore. Ulje vërehet dhe në numrin e viktimave, ku këtë vit numri është ulur me 28, 6 % ( krahasuar me periudhën janar-mars 2016). Siç vihet re dhe në statistikat e Institutit të Statisikave, grupmosha 25-30 vjeç janë ata që kanë shkaktuar më së shumti akisdente. Burimi kryesor i aksidenteve është sjellja e drejtuesit të mjetit .

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Lista e PD-së, mendoni se është fituese në zgjedhjet e 25 qershorit

Analiza & Komente

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al