UNESCO në Shqipëri, fondet që janë dhënë në dekadën e fundit (SHIFRA MARRAMENDËSE)

Publikuar tek Ekonomi
Wednesday, 15 Mars 2017 11:16

Që nga viti 2008, Shqipëria ka përfituar nga programet e UNESCO-s mbi rreth 335,500 dollarë. Të dhënat zyrtare të kësaj organizate mbi Shqipërinë tregojnë se numri më i madh i projekteve të financuara (6 të tilla me vlerë 113,000 usd) kanë qenë në periudhën 2008-2009.

Për periudhën 2016-2017 në total janë miratuar tre projekte me vlerë rreth 43,000 usd.

Shqipëria është anëtare e UNESCO-s që nga viti 1958 dhe ka disa trashëgimi që janë të mbrojtura prej saj: Butrinti, Gjirokastra, Berati  dhe Isopolifonia.

Ndërsa janë rreth pesë projekte që janë në listë pritjeje nga të cilat pritet që të hyjë për miratim gjatë 2017-ës Liqeni i Ohrit, pjesa shqiptare. Ndër projekte të tjera janë: qyteti i vjetër i Apollonisë (2014), Amfiteatri i Durrësit ( 1996), Varret e Selcës (1996), etj.

Shqipëria  që nga viti 2010 jep kontribut vullnetar në UNESC. Këto vlera kanë ndryshuar në gjashtë vitet e fundit. Vlera më e ulët është dhënë në vitin 2011 me 440, ndërsa m ëi lari në vitin 2015 me 66,246 usd. Për vitin 2016 kjo vlerë u llogarit në 26,120 dhe është paguar tërësisht.

Në total Shqipëria ka ratifikuar 18 instrumente ligjor me këtë organizatë ndërsa 22 janë ende të pa nënshkruara.

Programet

113,000 usd  2008-2009

100,300 usd  2010-2011

34,000  usd  2012-2013

45,000 usd   2014-2015

43,000 usd   2016-2017

Monitor

Modifikuar më Wednesday, 15 Mars 2017 11:18

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al