Programi i Reformave Ekonomike 2017-2019, diskutohet me donatorët

Publikuar tek Ekonomi
Wednesday, 11 Janar 2017 16:59

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes zhvilloi sot tryezën e radhës konsultuese, në kuadër të hartimit të “Programit të Reformave Ekonomike 2017-2019” të Shqipërisë, dokument i cili pas miratimit nga Këshilli i Ministrave do të dorëzohet pranë Komisionit Europian.

 Takimi i sotëm u zhvillua me donatorët dhe përfaqësues të organizmave kryesore ndërkombëtare më të cilat bashkëpunon vendi ynë, por të pranishëm ishin edhe përfaqësues nga ministritë e linjës, disa ambasada të huaja të akredituara në Tiranë, përfaqësues nga agjenci të ndryshme shtetërore, etj.

Nën drejtimin e Zv.Ministres së Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, znj. Adela Karapici, përfaqësues nga EBRD, zyra e delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, UNDP, UN Women, USAID, Ambasada e Zvricrës, Ambasada Greke, Ambasada e Kroacisë, Ambasada e Hungarisë, ambasada e Gjermanisë, Kooperacioni Italian, Banka e Shqipërisë, etj, diskutuan mbi reformat strukturore kryesore të parashikuara nga qeveria e Shqipërisë në periudhën afatmesme, për nxitjen e rritjes ekonomike dhe rritjes së konkurrueshmërisë. Zv.Ministrja e MZHETTS bëri një prezantim të dokumentit strategjik dhe u shpreh se hartimi i këtij drafti është bërë në diskutime të vazhdueshme me ministritë e linjës, duke arritur në një prioritizim të reformave ekonomike që do të zbatohen nga qeveria e Shqipërisë për periudhën 2017-2019.

Nga ana e tyre, përfaqësues nga donatorët dhanë komentet dhe sugjerimet e tyre për disa nga reformat kryesore të parashikuara në program, komente të cilat do të shqyrtohen nga grupi ndërinstitucional i punës dhe më pas do të reflektohen në dokumentin strategjik.

Zv.Ministrja e MZHETTS bëri me dije se, pas shqyrtimit të komenteve nga shoqëria civile dhe organizmat ndërkombëtare në akredituara në Tiranë me të cilat bashkëpunon qeveria shqiptare, ERP do të prezantohet javën që vjen në komisionet parlamentare të Kuvendit të Shqipërisë.

Programi i Reformave Ekonomike 2017-2019 përmban 19 reformave, sipas fushave: menaxhimi i financave publike; energjia, transporti dhe tregjet e telekomit; zhvillimet sektoriale; klima e biznesit dhe ulja e ekonomisë informale; kërkim dhe inovacion; tregtia e jashtme dhe lehtësimi i investimeve; arsimi dhe aftësimi; Punësimi dhe tregu i punës; përfshirja sociale, ulja e varfërisë dhe shanset e barabarta.

Përsa i përket zhvillimeve sektoriale, reformat kryesore janë: konsolidimi dhe defragmentimi i tokës bujqësore; standardizimi i industrisë së turizmit; dhe prezantimi i politikave strategjike për industrinë jo-ushqimore.

Ndërkaq, në fushën e klimës së biznesit dhe uljes së ekonomisë informale, dy reformat kryesore do të jenë: reduktimi i barrierave për biznesin dhe implementimi efektiv i planit kombëtar për reduktimin e nivelit të kredive të këqija në sistemin bankar.

ek1.jpg

ek2.jpg

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al