Reduktohet në 23 numri i fiderave me defekt, OSHEE vijon punën për rikthimin e energjisë në zonat rurale

Publikuar tek Ekonomi
Premte, 06 Janar 2017 17:33

Si pasojë e motit të keq me temperatura të ulëta dhe reshje bore në zonat malore, në rrjetin elektrik të shpërndarjes janë shfaqur problem në linjat e tensionit të mesëm dhe të ulët.

Rreth 1800 punonjës të OSHEE janë angazhuar në terren për riparimin e avarive, duke reduktuar në masën 70 përqind defektet në fiderat e dëmtuar kryesisht në zonat malore.

Zonat në të cilat është rikthyer energjia janë:

Rajoni Tiranë:  Babru

Rajoni Shkodër: Zues

Rajoni Burrel: Mamurras, Merdhoq, Fushe Shullaze, Arras, Blinisht, Gjorm, Gorre,si dhe Lagj 2 Lagj 2

Rajoni Durrës: Ballaj , Stacioni Trenit Golem, Gjiri I Lalez, Karpen, Shkembi I Kavajes si dhe zona e ish Kenetes.

Rajoni Elbasan: Rrajce , Tregan, Bradashesh Shirgjan

Rajoni Fier: Ngjeqar

Rajoni më i prekur nga defektet vijon të jetë Shkodra, Burreli, Durrësi, Elbasani dhe Tirana.

Zonat pa energji janë:

Rajoni Tiranë: Marikaj , si dhe pjeserisht Paskuqan , Dajt, Tufine, Zall Bastar , Pallatet Gintash dhe pjeserisht Rr Luigj Gurakuqi

Rajoni Durrës: rruga “Agoga” rruga “V. Turja” , Katund Sukth , Lagjet: Subash, Turizem, Sesere, Barabit, Atl, Gurkuqe, Telekom, Derede/Kruje; Gjepale

Rajoni Elbasan:Labinot  (pjesërisht), Lunik (pjesërisht), pjeserisht Pajove , Kodovjat

Rajoni Shkodër: Arrëz Miriska, Rrapë, Iballë, Kelmend, Lufe, Qelez , pjeserisht Qytet Lezhe si dhe Buze Uji

Rajoni Kukës: Bicaj, si dhe pjesërisht, Shemri, Domaj, Krezë, Kishaj, Zone Industriale,Ram-Has,Drinas Helshan,  Kishaj, Golaj; si dhe pjeserisht Lekbibaj Qytet Fierze, Tropoje, Mamez, Zahinisht, Pac si dhe pjeserisht qytet Kukes.

Rajoni Burrel: Dilkinisht , Bardhaj, Mashterkor, Shullaz, Remulle, lagj 2/Lac, Zajse Bororvjan, Fan

Nga grupet e terrenit të OSHEE-se po punohet për riparimin e defekteve në kohë sa më të shpejtë  në të gjithë vendin.

Të gjitha linjat dhe N/Stacionet janë në skemë normale furnizimi me energji elektrike

Të gjithë fiderat që furnizojnë me energji elektrike hidrovoret janë në punë

Fidrat që furnizojnë spitalet janë në punë.

Modifikuar më Premte, 06 Janar 2017 17:46

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Nga vjen pasuria e madhe e disa gazetarëve në Shqipëri?

Analiza & Komente

Artan Fuga: Nuk ka ngjarje, as lajm nga Mapoja

Nga Artan Fuga:  Unë nuk e kuptoj fort mirë se ku &eum...

Lakrorit iu hapën petët, yndyra po na mbyt të gjithëve…

Nga Anila Basha Nuk mund të mos pranoj se debati i hapur në...

"Kur të nderojnë edhe ata që nuk të duan"

Nga Astrit Patozi: Ka shumë njerëz në Shqipëri, q...

“Djalli fshihet në detaje”

*Nga AFRIM KRASNIQI  “Djalli fshihet në detajet&rdquo...

E duam rininë si gjithë europa...

Nga JULIAN HOXHAJ Pak e transformuar por aspak jashtë thelbit. I...

‘PISA’ DHE PISAT E SHQIPËRISË

Nga Prof. Asoc. Dr. Jordan DACI për newsbomb.al Pas njohjes me r...

Dossier

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

A shkoi Gjergj Kastriot Skënderbeu për pelegrinazh në Mekë?

Në një nga poemat e poetit Persian Ferdousi, Shahnameh &ldqu...

Themelimi i Bibliotekës Kombëtare dhe Muzeut Historik Kombëtar

Nga Karl Gurakuqi Shkëputur nga ditari i tij… Ditar The...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 98 44442

Mob 2: +355 69 98 44441

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al