Sa pak vlen jeta…

Publikuar tek Analiza & Komente
Hënë, 10 July 2017 09:07

Nga Ilir Hoxholli

Kam kohë që thuajse çdo ditë ngre shqetësimin se një temë për mediat do të ishte; a duhet të publikohen rastet e vetëvrasjes nga të rinjtë? 

Nga rast i parë i publikuar brenda katër ditësh, kanë vetvrarë veten katër të rinj. E pra, këtu duhet të kishim uluritur, duhet të kishin shpërthyer shkrimet për të parandaluar tek të rinjtë këtë fenomen shekspirjan që po na i merr vajzat dhe djemtë në kulmin e moshës.

E çfarë na qenka më e rëndësishme se jeta në këtë vend?

Duhet të vetëvriten për dritat, që nuk i paguajnë dot që të ngrihet opozita?

Duhet që të na vetëvriten për gjendjen ekonomike që të lexojmë reagime?

Po pozita pse hesht, derisa nuk po vriten për gjendjen ekonomike?

Duhet të ishim çuar të tërë në këmbë. Mediat janë faktori kyç që mund të ndihmojnë në këtë drejtim. Duhet të merren vesh për mospublikimin e ketyre lajmeve, sepse të rinjtë në momente depresioni e shikojnë si efekt domino këtë, si zgjidhje. Duket sikur gjëja e vetme që ia vlen të vdesësh në këtë vend qenka “dashuria”.

A duhet të heshtim?

Nesër mund ta kenë radhën fëmijët tanë. Çdokush ka momente të dobësisë, por kemi patur dikë të na këshillonte se ky moment është i përkohshëm. E ndërsa sot, shoqëria është zëvendësuar me rrjetet sociale le t’i shfrytëzojmë për t’i këshilluar të rinjtë. Heshtim duke menduar se fëmijët tanë i kemi mirë. Ju garantoj që edhe ata fëmijë që u vetvranë mirë kanë qenë, biles edhe të lumtur në fillimet e “dashurisë” e më pas, gjithçka ndryshoi rrjedhën e jetës deri në mbylljen e saj.

Komunitetet fetare duhet të dalin e t’u shpjegojnë njerëzve se vetëvrasja është prej dënimeve më të rënda. Ky është debati që duhet të organizohet në panele, me shkrime nëpër portale.

Sa pak paska vlerë jeta e një vajze nga Puka apo e një djali nga fshatrat e Fierit?

Mbase një ditë, gjithesecili prej nesh ka nevojë për një fjalë (status) të mirë, dikush ka nevojë për një buzëqeshje tonën, nëse në dashurinë e të rinjve humbet një i dashur apo e dashur, tregojuni se ka shumë të tjerë që i duan, duke filluar nga nëna, që do të jepte gjithçka.

E përsa kohë interesohemi se si po kalojnë pushimet njerëzit publikë, të paktën 10% kushtojini vëmendje të rinjve që po na ikin me “pushime” pa kthim…

Modifikuar më Hënë, 10 July 2017 09:07

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al