"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Publikuar tek Analiza & Komente
Diel, 25 June 2017 17:34

Nga Aleksandër Çipa

Presidenti i ri i vendit, i cili ende nuk është futur në Presidencë, ka vetëzgjedhur në procesin e sotëm  zgjedhor, rolin e një "kalorësi me eskortë" në mbrojtje të votave të Partisë së tij. Me urgjencë udhëtoi nga Tirana në Lezhë, duke i'u drejtuar lezhjanëve se ka shkuar me eskortën e vet për të garantuar votën e tyre. Këto vota ai i pretendon se në shumicë i përkasin partisë së vet, LSI. Ky episod dhe gjuha e përdorur gjatë 10 ditëve të fundit të fushatës zgjedhore , e ka përcaktuar qartazi si kundërshtar të ri politik të kryeministrit aktual Edi Rama. Konflikti politik mes Ilir Metës dhe Edi Ramës paralajmëron kapituj shtesë në periudhën e afërt, post zgjedhore. Këta kapituj zoti Meta po i skicon në varësi të tri faktorëve të rinj që do të krijohen. Ata janë, së pari; rezultati zgjedhor, së dyti; pozita dhe roli që do të kenë në skenën e re politike të pas-zgjedhjeve të 25 qershorit dhe së treti; pozicioni në raport me Parlamentin, Ekzekutivin dhe institucionet kushtetuese dhe ato politike që do të ketë vendi.

Plaku "i regjur" i konfliktit tranzicionist Sali Berisha, duket se e ka deleguar këtë "aftësi" në mënyrë të zgjuar. Nuk ia la trashëgimni pasuesit të vet në Partinë Demokratike Lulëzim Bashës. Shumë cilësi, për një barë të tillë, nuk i përmbush e mbart dot zoti Basha. Mirëpo, pa nevojë ceremoniale, duket se po i shijon të rishfaqen tek aleati i shpallur dhe i pashpallur sipas kohëve, pra tek Presidenti i sapozgjedhur Ilir Meta. Këtë pagëzim të ri, Ilir Meta duket se e ka vetëzgjedhur dhe pozita e ardhme ka gjasa t'ia lerë relativisht gjatë në fuqi.

Disa premisa dhe fakte që lidhen me ditën e sotme zgjedhore, mund të jenë pjesë e pretekstit dhe argumenteve se Ilir Meta ka hyrë në një kapitull të ri të jetës së vet politike. Për këtë kapitull rishfaqjen si politikan i fortë, agresiv, stresues dhe kërcënues të kundërshtarit po e sendërton si në "kohë të Saliut". Madje pa braktisur edhe sindromin e përfshirjes në akuzën politike edhe politizimin e segmenteve apo institucioneve të shtetit. Njëjtësisht si sot zoti Meta me titullarin e Policisë së Shtetit, sillej dikur, zoti Berisha me Policinë, Prokurorinë apo drejtuesit e institucioneve të pa-varura kushtetuese. Në këtë kuadër, profili i tij i ri si protagonist për t'u përballur me konflikt me  çdo provokim të pretenduar, po nis një rrugë të re politike.

Kundërshtari i tij i hapur, tashmë është Edi Rama. Kjo është arsye e mjaftueshme që qëllimi i tij në këtë marrëdhënie të prevalojë në raport me synimin politik të partisë që drejton deri në datën 24 korrik të këtij viti. Mirëpo "armët e vjetra që përdoren në luftë të re" kanë të përbashkët plumbin dhe vrasjet e plagosjet, por jo llogoret dhe kundërshtarët". Nga kjo pozitë, logjika e sotme e përballjes Meta-Rama, e refuzon stilemën e vëlla-vrasjes. Politikisht ata janë më të ndarë se sa Rama-Basha. Madje ky raport rishtar e luajal, mes këtyre dy të fundit, e bën edhe më të pamundur shpresën e zotit Meta për një  keqçertifikim të procesit zgjedhor 2017.  I vetmi faktor aleat spontan me të, mund të jetë pjesëmarrja e ulët e zgjedhësve në votim. Këtë lexim tashmë e ka kryer kryeministri i sotëm Rama, përderisa përsëritshëm apelon për pjesëmarrje në votime. Në emër dhe për arsye të kësaj, zoti Meta po rend të  vetëpagëzohet si "Shën konflikti" i përkoshëm  në skenën e sotme zgjedhore dhe ditët deri në hipjen zyrtarisht në karrigen presidenciale. Deri në atë ditë, ai ka kohë të shijojë të pritshmet dhe të papriturat e jetës së re politike në vend dhe sidomos në jetën e re institucionale e  politike të Shqipërisë. Por deri atëhere po preferon të shfaqet si "shën-konlfikt" i përkohshëm nën detyrimin e si tutor elektoral i Partisë që vetëkrijoi.

Modifikuar më Diel, 25 June 2017 17:51

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al