Alarmohen biznesmenët e Gjirokastrës: Po na ikin turistët! Çfarë po na mban 'peng' biznesin (FOTOT)

Publikuar tek Foto e Dites
Hënë, 19 June 2017 07:34

Në “Pazarin e Vjetër” të Gjirokastrës kanë filluar punimet që në muajin tetor për rigjallërimin e kësaj zone, i cili është destinacioni kryesor i turistëve vendas dhe të huaj.

Në qershor, rikonstruksioni duhet të kishte përfunduar, kjo dhe për shkak të fluksit të turistëve që ka qyteti i gurtë gjatë muajve të beharit.

Por ditën e djeshme newsbomb.al  mësoi se firma që ka marrë përsipër punimet ka vendosur ta shtyjë afatin dhe 4 muaj të tjerë, duke bërë që punimet të vazhdojnë gjatë muajve të verës deri në fund të muajit shtator.

Bizneset janë shprehur të pakënaqur nga ky vendim. “Tani është kulmi i turistëve dhe kjo pamje me skela e llaç nëpër këmbë na pengon shumë në aktivitetin tonë”,- shprehet për newsbomb.al Jona, biznesmene e zonës.

Pas këtij shqetësimi, newsbomb.al kontaktoi me zyrën e sipërmarrësit të punimeve, të cilët na dhanë disa fakte të reja për rikonstruksionin në “Pazarin e Vjetër”.

“Punimet janë shtyrë me katër muaj të tjerë, por gjatë këtyre muajve që është fluksi i turistëve ne do heqim skelat në një pjesë të mirë pazarit, në mënyrë që dhe bizneset të punojnë, tjetër gjë s’kemi çfarë të bëjmë”,- u shpreh një nga inxhinjerët e projektit.

Modifikuar më Hënë, 19 June 2017 15:48

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al