Shqipëria shpëton për një 'fije' nga raketa atomike e Koresë së Veriut (Foto)

Publikuar tek Foto e Dites
E Enjte, 20 April 2017 07:35

Tensionet mes Koresë së Veritu dhe pjesës tjetër të botës janë rritur së tepërmi ditët e fundit, pas testimit të dështuar të një rakete me reze të mesme.

Megjithë presionin ndërkombëtar Kim Jong-Un jo vetëm që nuk u tërhoq, por deklaroi se teste raketore do kryhen çdo javë, muaj dhe vit.

Disa ditë më parë vendi diktatorial festoi 105 vjetorin e themelimit, dhe në paradën ushtarake parakaluan disa prej raketave të arsenalit ushtarak, përfshi edhe ato me rreze të gjatë, që sipas ekspertëve mund të arrijnë brigjet perëndimore të SHB

Por pavarësisht dyshimeve se arsenali i raketave në paradë ishte fals, ekspertët thotë se nuk ka dyshim që disa prej tyre janë të vërteta.

Raketat e bardha më sipër kanë reze të shkurtër megjithëse mund të arrijnë në disa raste edhe 4,000 kilometra.

Por sidoqoftë, ajo që shqetëson më shumë ekspertët është raketa e katërt “Taepodong 2” e cila ka një reze prej 8,000 kilometrash, siç duket edhe në ilustrimin më poshtë, rezja e saj arrin Bullgarinë dhe Rumaninë por nuk e kap Maqedoninë, Kosovën, Greqinë dhe Shqipërinë. /Newsbomb.al

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al