Njeriu i “Vajzës së Valëve” jep spektakël dhe lot nga Himara

Publikuar tek Foto e Dites
Diel, 19 Mars 2017 07:49

Ndonëse 91 vjeç e pesha e viteve i rëndon mbi supe njeriu i “Vajzës së Valëve” i gjallë e plot jetë dhuron emocione të papërsëritshme.

Është i papërsëritshmi Dhimitër Varfri, autori i tekstit të këngës aq të dashur së vajzës së valëve e që sipas gojëdhënës popullore ishte nje jetime e cila e mori burrin me dashuri. Për shkak të kushteve të këqija ekonomike, burri i saj emigron jashte shtetit. Ajo gjithnjë shkonte në breg të detit dhe priste se mos ai do vinte dhe duke e pritur vdes nga marazi.

E pikërisht këtë këngë e kanë kënduar dje mes zhurmës së valëve në bregdet, Grupi Politfonik i Himarës me të madhin Dhimitër Varfri, shpallur më herët qytetar nderi nga Bashkia e Himarës. 

Mjeshtri i polifonisë, për shkak edhe të gjendjes shëndetësore flet shumë pak, por emocionet që përcjell teksa këndon ka bërë shumë të pranishëm të përloten.

Modifikuar më Diel, 19 Mars 2017 07:51

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Marrëveshja Rama-Basha, kush fitoi?

Analiza & Komente

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Na drithërove Arbanë…

Nga Mesila Doda Fotot e tua kalonin parafytyrimin tim dhe çdo...

“Koalicioni PS-PD, si zgjidhje afatgjatë për vendin”

Gazetari dhe analisti Mentor Nazarko, në një shkrim të ...

Ministritë dhe loja me cingla

Nga Dr. Sorina Koti, koordinatore, Partia Demokratike Ministritë...

4 ditët pa gjumë të Armando Dukës dhe mijëra kilometra brenda 2 muajve

Nga Anila Basha Armand Duka u mendua jo shumë gjatë, në...

Nën çadër dhe jashtë saj

Nga Elton Derjaj Në një kohë kur agjenda e vendit &eum...

Na duhen profesionistë zotërinj, jo vetëm nizamë për në front

Nga Shpëtim Nazarko Kisha dhënë diku një intervis...

Diana nuk është vetëm

Nga Luljeta Progni ...

Pse talentet e sportit përfundojnë në grevë urie?!

Nga Orest ÇIPA   Papritur, njësoj sikur “shkr...

Dossier

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al