Çfarëdo që të bëni, mos u fusni në “Deep Web”, pjesën e errët të internetit

Publikuar tek Dossier
E Enjte, 06 August 2015 18:07

Interneti tashmë është pjesë e pazëvendësueshme e komunikimit, e punës, argjëtimit dhe informimit tonë. Në atë që quhet “Rrjeti i gjerë botëror”, apo “World Wide Web”, ekzistojnë miliarda faqe, linke, video, foto, madje edhe arkiva marramendëse dokumentash, librash dhe çdo informacioni tjetër.

Pothuajse çdo gjë reale, në kohët e sotme kalon edhe në procesin e dixhitalizimit. Printeri tridimensional po revolucionarizon teknologjinë, përplasjet e atomeve të CERN-it procesohen në formën e informacionit kompjuterik për të prodhuar më pas mjëra gigabajt ioformacione që gjithashtu po revolucionarizojnë fizikën. E ndërsa qëllimi madhor i së nesërmes është trans-humanizmi, ngarkimi i trurit njerëzor në Web.

E megjithatë interneti ka edhe pjesën e tij të errët. Atë pjesë për të cilën keni dëgjuar pak ose aspak.

Tregu i drogës, tregu i zi i armëve, prostitucioni dhe pornografia, miliona dokumente sekrete apo të deklasifikuara, ekzistojnë të gjitha të mbledhura në një vend që quhet “Deep Web” apo rrjeta e thellë.

Por çfarë është “Deep Web”, apo Web- i i fshehtë ?

I quajtur ndryshe edhe “Deep Net” apo “Dark Web” është pjesa e internetit ku indeksohen të gjitha faqet dhe informacionet që nuk pranohen të indeksohen në botën e internetit që ne njohim. E kjo për shkak të kontekstit të tyre të jashtëligjshëm. Për Web-in e errët ka të dhëna se është rreth 50 herë më i madh se pjesa tjetër e internetit, ajo ku ekzistojnë Facebook, Wikipedia, Google etj, që të gjithë i njohim.

Hyrja në të nuk rekomandohet, pasi lehtësisht mund të ekspozoheni në materiale me përmbajtje të rëndë si pornografi fëmijësh, informacione për drogërat, dhunën, dhe qindra konspiracione. Por gjithashtu mund të bini viktimë e vjedhjes së informacioneve tuaja private, të cilat më pas përdoren kundër jush.

Aty mund të blesh një pistoletë për 1 mijë dollarë, disa gram kokainë kolumbiane, apo mijëra pajisje elektronike të vjedhura si iPhone, Samsung etj. Mund të paguash me euro ose dollarë por përgjithësisht pranohen Bitcoins, monedhat elektronike.

Në “Deep Web” thonë se mund të gjesh edhe vrasës me pagesë, të blesh armë në tregun e zi, apo të punësosh një hacker që është i gatshëm t’i shkatërrojë jetën çdokujt që ju keni inat, kundrejt një pagese. Por shpesh herë këto oferta rezultojnë mashtrime, pasi çdokush mund të vjedhë paratë tuaja, për sa kohë që e vetmja mënyrë të logohesh në të, është nëpërmjet anonimatit.

Qindra arrestime janë bërë nga Interpol, CIA dhe shërbime të tjera që janë hedhur në luftë kundër kësaj pjese të errët të internetit, por sërish informacionet dhe faqet që mbyllen nga qeveritë, e gjejnë mënyrën për tu rishfaqur sërish.

“Interneti i fshehtë” është padyshim tregu i zi i botës moderne virtuale. Aty ku krimi lulëzon në një fshehtësi totale që e bën të vështirë gjurimimin nga agjencitë e krimit kibernetik.

Modifikuar më Wednesday, 04 November 2015 00:03

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Vendimi për rritjen e çmimit të ujit dhe dhënien e shkollave me koncension

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al