Habit studimi, njerëzit hedhin “poshtë” miqtë për pica: Ja çfarë iu bëjnë

Publikuar tek Bota
Premte, 11 August 2017 17:57

Një studim i rastit nga MIT ka treguar se njerëzit preferojnë pica më shumë se miqtë e tyre.

 "Unë do tregohem i drejtë me ju për dy gjëra, për mua, pica do të zgjidhet për mbi shumicën e gjërave në jetë.

Së dyti, nuk kisha nevojë për një studim për të më treguar atë që tashmë e di. Unë zgjedh mbi shokët jo s'e jam njeri i keq por për marrëdhëniet e dështuara.

Pizza nuk e bën këtë, pica është gjithmonë aty për ju. Pizza është jeta, rruga, e vërteta. Të gjithë ata që nuk besojnë në pica të plotfuqishme nuk meritojnë tjetër veçse dhimbje.

E kuptoj se fjalia e fundit më bën të tingëlloj si unë jam pjesë e kultit të picerisë, nuk jam sinqerisht".

Sipas studiuesve në MIT, ata ofruan pica të lirë për një numër të zgjedhur njerëzish në mënyrë që t’ju japin numrin e miqve të tyre.

Kjo tingëllon si një mashtrim i shkëlqyeshëm i telemarketerëve, por ja dhe 98 përqind e atyre që morën pjesë në studim, i dhanë detajet e miqve të tyre për atë picë të ëmbël e të lavdishme.

Çfarë është e habitshme për studimin është se 74 për qind e qytetarëve në Shtetet e Bashkuara (ku bazohet MIT) kanë thënë se kanë kontroll mbi detajet tuaja personale, ndërsa një tjetër 60 për qind thanë se nuk do t'i besonin askujt tjetër ose nuk do të ndajnë kontaktet e tyre me email me të panjohur.

Por kur pica është falas, parimet tona dhe besnikëria ndaj njerëzve të afërt dalin nga dritarja, kështu shkruhet në një studim.

Modifikuar më Premte, 11 August 2017 17:57

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al