“Nxehen gjakrat” mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, Kim Jong kërcënon: Na pret zjarr dhe tërbim

Publikuar tek Bota
Wednesday, 09 August 2017 11:57

Koreja e Veriut tha se po shqyrton një plan për të goditur territorin e Uashingtonit të Paqësorit Guam me raketa, pak orë pasi presidenti Donald Trump tha se çdo kërcënim ndaj SHBA do të takohej me zjarr dhe tërbim.

Një zëdhënës i Ushtrisë Popullore Koreane, në një deklaratë të kryer nga agjensia e lajmeve shtetërore e KCNA, tha sot se plani do të vihet në praktikë në një mënyrë të shumështë dhe të njëpasnjëshme çdo moment, pas vendimit të udhëheqësit Kim Jong Un. Guam, i cili është rreth 2,128 milje nga Koreja e Veriut, është shtëpia e bazës së Forcave Ajrore Andersen dhe bazës detare Guam që strehon mijëra anëtarë të shërbimit amerikan dhe familjet e tyre.

Rreth 28 % e ishullit është e pushtuar nga ushtria amerikane. Shtëpitë e bazave të sigurimit të bombarduesve dhe misioneve parandaluese, duke përfshirë gjashtë B-52 të cilat forcat ajrore thonë se ofrojnë aftësi strikte strategjike globale për të penguar kundërshtarët potencialë dhe për të siguruar siguri për aleatët .

Në një deklaratë tjetër, duke cituar një zëdhënës ushtarak, Koreja e Veriut tha gjithashtu se mund të kryejë një operacion parandalues nëse SHBA treguan shenja provokimi. Më parë, Pyongyang tha se ishte gati t’i japë Uashingtonit një “mësim të rëndë” me forcën e saj strategjike bërthamore në përgjigje të çdo veprimi ushtarak të SHBA.

Deklarata nga Veriu vjen pasi Trump i tha udhëheqësit të vendit të martën se kërcënimet shtesë ndaj dhunës kundër SHBA-së do të ndeshen me zjarr dhe tërbim që bota kurrë nuk ka parë.

Modifikuar më Wednesday, 09 August 2017 11:57

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al