Shqiptari bie në kurthin e policisë së Londrës, tentoi të kryente marrëdhënie me 2 vajza të mitura

Publikuar tek Bota
Wednesday, 09 August 2017 10:13

Një emigrant shqiptar, i cili ishte futur ilegalisht në Britani, është kapur teksa po përpiqej të takonte dy vajza të mitura me qëllim që të kryente marrëdhënie seksuale me to.

Bëhet fjalë për shqiptarin 22-vjeçar nga Kukësi, Eduart Matranxhi. Sipas “Daily Mail”, i riu shqiptar besonte se po fliste me dy nxënëse shkolle, të quajtura Laura dhe Louise, kur vendosi për t’u takuar me to në Sunderland, më 30 korrik. Por, ai ra pre e “gjuetarëve të pedofilisë”.

Matranxhi mendonte se po komunikonte realisht me dy vajza 14-vjeçare që ishin të gatshme të kryenin marrëdhënie seksuale me të, por ra në grackën e policëve, të cilët e arrestuan në vendin ku do takohej me dy vajzat. Mësohet se në fakt, shqiptari kishte folur me “Guardians of the North” (Rojtarët e Veriut), një grup që ka si qëllim të ekspozojë abuzuesit seksualë të fëmijëve. 22-vjeçari u dërgoi atyre mesazh duke besuar se po fliste me vajza të mitura dhe i pyeti nëse donin të kryenin marrëdhënie seksuale, duke shtuar: “Je 14 vjeçe, mund të përfundoj në burg për këtë”.

“Guardians of the North” gjetën se nga ku vinin mesazhet, duke lokalizuar kështu vendndodhjen e Matranxhit, në Percy Main, North Tyneside. Ata e ndaluan të riun shqiptar dhe e shtrinë përtokë, duke e mbajtur ashtu derisa mbërriti policia, e cila e arrestoi.

Autoritetet i gjetën atij edhe dy prezervativë në xhep. Sipas hetuesve, mesazhet nisën në mënyrë të “pafajshme”, me një “ç’kemi” të thjeshtë nga 22-vjeçari. “Vajza e pyeti të pandehurin sa vjeç ishte dhe ai tha se ishte 22”, shpjegoi prokurori David Lamb para gjykatës, ndërsa shtoi: “Vajza iu përgjigj se ishte 14 vjeçe.

Shumë shpejt biseda shkoi te seksi dhe ai e pyeti nëse ishte e virgjër. Ajo iu përgjigj po, ndërsa ai e pyeti nëse dëshironte që të bënte seks me dikë”.

Sipas “Daily Mail”, i pandehuri, i cili kishte nevojë për përkthyes, pranoi akuzën e tentativës për t’u angazhuar në një komunikim seksual me një të mitur. Mbrojta e 22-vjeçarit tha se ai ishte pa dokumente në Britani.

 “Ai erdhi në këtë shtet i fshehur në kamion. Erdhi për të punuar, disa muaj më parë. Në Shqipëri jetonte me familjen. Duke qenë se ishte i papunë, erdhi në Britani në mënyrë të jashtëligjshme. Fillimisht punoi në një lavazh në Londër, e më pas u zhvendos këtu”, – tha përfaqësuesi ligjor i Eduart Matranxhit.

Sipas tij, i riu shqiptar kohët e fundit ishte pa punë dhe e kishte pasur të vështirë të gjente një të tillë. “Ai mezi pret që të kthehet te familja, sepse ka marrë vesh që nëna e tij është sëmurë. Erdhi këtu për shkak të gjendjes së dëshpëruar”.

Gjykata e dënoi të riun me 12 muaj burg. Ai pritet të deportohet pas dënimit.

Modifikuar më Wednesday, 09 August 2017 10:13

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al