Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Publikuar tek Analiza & Komente
E Enjte, 03 August 2017 19:49

Talk town mbi një oktapod

Ka talk show, por ka edhe talk town, biseda në rrugë, veç atyre në familje, buzë detit, etj. që janë edhe ato media, por shpesh i harrojnë;

Ato e formojnë kombin si ndërgjegje.

Ku e kape bre?

Aty në det mo?

Me grep, me fuzhnjë, me rrjetë?

Jo, or dajë me qyngje sobe.

Cfarë thua?

Po, ore, oktapodi futet në qypa të vjetër, tuba, poçe, cfarë tubash gjen në det.

Uauuuuu!

Unë e hedh këtë tubin e vjetë të sobës në det dhe vij e kontrolloj pas dy ditësh.

Sa oktapodë futen aty?

Një vetëm. Oktapodi është si kryetar partie, si kapobandë, si burrë shtëpie, kap një tub sobe dhe nuk lejon njeri tjeetër të futet aty.

I vetëm?

Fare.

Ka ngordhur ?

Jo, akoma.

Lëviz?

Lëviz, por po mos ja ktheja lëkurën e kokës mbrapsht, nuk e mban dot në dorë dhe pasi e ke kapur.

Si?

Lëviz si i cmendur kur e ndjen se rreziku po i vjen. Nuk le goditje pa dhënë. Të ngjitet në trup, të këput fillin, po t'u ngjit në trup hajde shqite.

Po kështu?

Jo, i bien fuqitë, kape nga koka dhe ktheja lëkurën e kokës pas.

Cfarë ndodh?

Nuk e di, di që sikurse më ka thënë gjyshi, i bien fuqitë.

Duket i madh!!!

Mos e pyet, sipas disa thashethemeve është oktapodi më i madh në Adriatik, nga Semani deri në Mal të Zi.

Po gënjen tani?

Po, po ja fus kot, për të parë se si i ha rrenat ti! Kush më ndalon të rrej. Këtu të gjithë rrejnë dhe të gjithë besojnë rrenat, madje njeri besonte edhe rrenat e veta.

Do ta hash?

Po ore, me raki mani shoqëruar, pra do ta pi!.

Kur?

Sot.

Hajde të bëftë mirë!

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al