SHBA i shet armë Arabisë Saudite, tregtia me shifra marramendëse

Publikuar tek Bota
Diel, 14 May 2017 15:06

Shtetet e Bashkuara janë pranë mbylljes së një seri marrëveshjesh për shitjen e armëve me vlerë 100 miliardë dollarë Arabisë Saudite. Lajmin e ka bërë të ditur një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë, një javë para vizitës që presidenti Donald Trump ka planifikuar për në Riad.

Zyrtari, i cili ka folur për agjencinë “Reuters” në kushte anonimati, tha se marrëveshja mund të kalojë vlerën e 300 miliardëve brenda 10 vjetëve, për të ndihmuar Arabinë Saudite të nxisë kapacitetet e saj mbrojtëse.

“Jemi në fazat finale të një seri marrëveshjesh”, tha zyrtari i lartë.

Paketa po hartohet në përputhje me vizitën e Trump në Arabinë Saudite, më 19 maj, që do të jetë dhe ndalesa e tij e parë në një tur ndërkombëtar.

Shtetet e Bashkuara janë furnizuesi kryesor i ushtrisë saudite me armë, që variojnë që nga avionët luftarakë “F-15” deri tek sistemet e komandës dhe kontrollit, me vlerë dhjetëra miliardë dollarë në vitet e fundit.

Paketa e fundit e marrëveshjeve përfshin armë amerikane, sisteme mirëmbajtjeje, anije, raketa për mbrojtjen ajrore dhe mjete për sigurinë detare.

“Kjo është pozitive për ekonominë amerikane, por edhe për ndërtimin e kapaciteteve të nevojshme që Arabia Saudite të përballet me kërcënimet që ekzistojnë në rajon”, ka thënë zyrtari.

Ndërkohë, në Riad, presidenti Trump do të marrë pjesë në tre evente madhore: një takim me zyrtarët sauditë, një sesion më vete me liderët e 6 vendeve që bëjnë pjesë në Këshillin e Bashkëpunimit të Gjirit, si dhe një drekë me liderët myslimanë dhe arabë, 56 nga të cilët janë ftuar për të diskutuar luftimin e ekstremizmit dhe bllokimin e financimeve të terrorizmit.

Modifikuar më Diel, 14 May 2017 15:11

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al