Plas skandali në SHBA, rusët mund të kenë futur përgjues dje në Zyrën Ovale?

Publikuar tek Bota
E Enjte, 11 May 2017 21:02

Kjo fotografi e papritur nga Zyra Ovale ka bërë që në SHBA të shpërthejnë diskutimet se rusët mund të kenë vendosur përgjues në ambientet e Shtëpisë së Bardhë.

Arsyeja është se kjo foto është shkrepur nga një fotograf rus, pjesë e delegacionit që shoqëroi ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov. Shtëpia e bardhë nuk ishte në dijeni se fotografia do të dilte në publik.

Por kur ajo u publikua nga rusët në agjencinë shtetërore të lajmeve, shumë njerëz ngritën pyetjen sesi një fotograf rus me pajisje elektronike u lejua të futej në një nga godinat më të rëndësishme në botë, transmeton Newsbomb.al.

Por mediat dhe ekspertët amerikanë dyshojnë se fotografi i Lavrov ka patur rol të dyfishtë.

“Rusët do të pëlqenin tej mase të vendosnin një përgjues në Zyrën Ovale”, shkruan një nga mediat më të mëdha amerikane, “Washington Post”.

Gizmodo, një tjetër gazetë amerikane, sjell në vëmendje ngjarjen kur disa nxënës rusë, teksa vizituan ambasadorin e SHBA në Moskë, i dhuruan atj një suvenir, që brenda kishte përgjues elektronik.

Eksperti i një kompanie sigurie në SHBA, Todd Morris, thotë se do të ishte shumë e lehtë për personin në foton më sipër, i fundit që nuk duket i plotë, që të vendoste një pajisje përgjimi.

“Ajo mund të jetë më e vogël se një kuti shkrepëse. Aktivizohet vetëm kur dëgjon zëra, i regjistron ato dhe më pas me anë të një shpërthimi sinjalesh, i dërgon në serverin qëndror”, shpjegon Morris.

Eksperti thotë se pa dyshim që pajisja do të gjendej dikur, por ajo mund të ketë aftësinë që në momentin që diktohet, vetëshkatërrohet duke e bërë të pamundur se ku e transmeton sinjalin e saj. /Newsbomb.al

Modifikuar më E Enjte, 11 May 2017 21:09

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al