Nuk do ta besoni me se merret sot vrasësi personal i Pablo Eskobarit

Publikuar tek Bota
Tuesday, 09 May 2017 16:35

Një prej njerëzve më të afërt të baronit kolumbian të drogës, Pablo Eskobar, vrasësi gjakftohtë, duket se e ka lënë pas profesionin e tij të vjetër dhe po merret me diçka krejt tjetër.

John Jairo Velásquez Vásquez – i njohur si ‘Popeye’, i cili i ka mbijetuar disa tentativave për ta vrarë, me armë, thikë, eksploziv dhe helmim, ka lënë pas jetën e rrezikshme dhe ka zgjedhur një ‘karrierë’ tërësisht të re.

Velásquez ka bërë 23 vite burg për dhjetra vrasje, pengmarrje dhe tortura në Kolumbinë e viteve ’90.

gtr3e4rt4thjjjj.jpg

Tani ai është një shkrimtar dhe blogger, ai shkruan në blogun e tij “Popeye Reformed”, në një tentativë për t’u bërë president, pak a shumë si Pablo Eskobari. Pra ai ka portalin e tij ku shkruan.

Gjatë luftës së karteleve me qeverinë kolumbiane Velásquez besohet se ka vrarë personalisht 250 njerëz dhe ka porositur vrasjen e 500 të tjerëve. Ai dyshohet se ka bashkëpunuar gjithashtu në hedhjen në erë të aeroplanit 703 të Avianca, ku vdiqën të 107 personat që ndodheshin në bord.

rth56u6herguki.jpg

“Të vrasësh, të vendosësh bomba është shumë e lehtë. Unë jam një ekspert në pengmarrje dhe çdo gjë të jashtëligjshme”, thotë ai.

Megjithëse ai jeton në të njëjtin qytet ku edhe ka kryer qindra vrasje, duket se nuk i trembet vdekjes.

“Është në duart e Zotit dhe unë kam miq të fuqishëm që më mbrojnë”. /Newsbomb.al

Modifikuar më Tuesday, 09 May 2017 16:47

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al