Kush janë “Djajtë e Zinj”, komandot me mision ekzekutimin e liderit të ISIS

Publikuar tek Bota
Premte, 17 Mars 2017 16:26

Një divizion komandosh iraken të trajnuar nga ushtria amerikane janë kthyer në tmerrin e militantëve të Shtetit Islamik, jo vetëm për shkak të pamjes së tyre të frikshme por edhe aftësive në fushën e betejës.

Ata janë Divizioni i Artë, që prej militantëve islamikë njihen si Djajtë e zinj, për shkak se fytyrat i mbulojnë gjithmonë me maska të frikshme kafkash.

Trupat elitë të Divizionit të Artë kanë arritur të shpartallojnë rrethimin e ISIS në Mosul duke vrarë rreth 2000 militantë ndërsa 1000 të tjerë u arratisën. Ata janë të pamëshirshëm me armikun edhe pas fitores së betejës, shkruan Newsbomb.al.

degrergerghjjjj.jpg

Për të pastruar rrugët e Mosulit nga trupat pajetë të militantëve të ISIS, ata përdorën makineri gjigante grirëse.

Një gjeneral i lartë tha se kur Divizioni i Artë nisi sulmin kundër ISIS, përbëhej nga vetëm 1000 trupa, por pavarësisht raportit 6 me 1 ata arritën t’i sprapsin me sukses militantët.

asdasfasdfgghhr444.jpg

Gjenerali thotë se 10 mijë ushtarë të pa trajnuar janë të barabartë me 100 trupa elitë nga Divizioni i Artë.

Gjenerali tha se me ndihmën e tyre Mosuli do çlirohet brenda dy muajve, ndërsa disa media në Irak raportojnë se “djajtë e zinj” kanë arritur të lokalizojnë vendndodhjen e liderit famëkeq të ISIS, Abu Bakr al-Baghdadi dhe po përgatisin një mision për ta ekzekutuar. /Newsbomb.al

dfe4gthhjjj.jpg

Modifikuar më Premte, 17 Mars 2017 16:36

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al