Vetingun apo zgjedhjet?

Publikuar tek Analiza & Komente
Hënë, 27 February 2017 17:24

Nga Artan Fuga

Unë si qytetar dua drejtësi që si unë ashtu edhe i forti, i pasuri, dhe politikani të gjykohemi në mënyrë të barabartë.

Të kem ku të përplas kokën për të gjetur të drejtën time.

Nga kjo pikëpamje unë dua si të tjerët që të zbatohet vetingu dhe gjyqtarët apo prokurorët që nuk justifikojnë pasuritë e tyre të japin llogari për këtë dhe kjo sipas ligjit.

Në drejtësi duhet të punojnë të drejtët!

Pa dyshim.

Por, kur shoh se ky proces po kërkon që në këto komisione avokatët, noterët, pedagogët të kenë dorë te zgjedhja e gjyqtarëve apo prokurorëve, më ngrihen flokët përpjetë nga çudia!

Ku e gjetët këtë dreq modeli!

Pushteti gjyqësor duhet të dali nga populli dhe jo nga Kuvendi i politizuar deri në palcë. Pêrndryshe përsëri do të kemi drejtësi me njerëz të tjerë, por përsëri në shërbim të politikës. Do të kemi presion të politikës mbi gjyqësorin.

Ne duam të zgjedhim edhe deputetët edhe krerët më të lartë të drejtësisë.

Të gjithë para qytetarëve!

Avokati nuk mund të zgjedhi gjyqtarin sepse gjyqatri dhe avokati janë palë që përplasen në gjyq!

Pastaj a kanë më legjitimitet këta deputetët e tanishëm në fund të mandatit të tyre të na bëjnë ligjet për vetingun dhe të na përzgjedhin gjykatësit dhe prokurorët?

Unë mendoj se nuk kanë.

Koha e tyre ka përfunduar! Në fund të mandatit nuk kemi asnjë besim se ata do të votojnë një ligj ose procedura të drejta.

Të ndryshojë ligji elektoral. Deputetët mos votohen me listë, por të dalin para popullit në zgjedhje të ndershme, të drejta, të barabarta.

Vetëm deputetët e ardhshëm, të pastruar nga megallomanët, të inkriminuarit, të korruptuarit, të zgjedhin procedurat për ta spastruar gjyqësorin dh prokurorinë nga të padenjët!

Kjo është rruga!

Këta deputetë që janë nuk e bëjnë dot një drejtësi të pastër. Tani ata janë në konflikt interesi sepse nga dëshira që kanë për t'u rizgjedhur përkëdhelin dhe lëmojnë cdo gjë që u servirin kryetarët e partive.

Ata janë në konflikt interesi sepse tani në fund ata e bëjnë gjithçka për fushatë elektorale dhe jo si masë e drejtë për një drejtësi tê pastër.

Jo vendime për vite e ardhëshme nga deputetë që po u mbaron mandati!

Eshtë e rrezikshme!

Pavarësisht se ka edhe deputetë të pa ngallosur me baltë!

Modifikuar më Hënë, 27 February 2017 17:25

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al