Ulje e madhe e numrit të refugjatëve në Gjermani, shqiptarët dalin nga lista, Qeveria: Ua bëmë të qartë se nuk përfitojnë azil Featured

Publikuar tek Bota
Wednesday, 11 Janar 2017 13:38

Gjermania ka shënuar një ulje të madhe të numrit të refugjatëve që kanë hyrë në këtë vend gjatë vitit 2016. 280 mijë është numri i regjistruar vitin e kaluar, ndërkohë që gjatë krizës së 2015-ës shifra arriti në 890 mijë.

Gjithsesi aplikimet e para për azil kanë shënuar rritje, 745 mijë janë rastet e shënuara që sipas autoriteteve shpjegohet me faktin se shumë refugjatë që kanë hyrë në Gjermani në 2015-ën i kanë bërë kërkesat në 2016-ën.

Një tjetër e dhënë e rëndësishme është ulja e madhe e kërkesave për azil nga shqiptarët e Shqipërisë dhe Kosovës. Ndryshe nga 2015-ta kur ne renditeshim të dytët pas sirianëve, në 2016-ën nuk jemi as në pesë të parët.

Kjo shpjegohet me fushatën e Qeverisë gjermane në Shqipëri dhe Kosovë ku qytetarëve iu bë e ditur se nuk do të përfitonin azil, por mund të transferoheshin vetëm nëpërmjet rrugëve ligjore.

Shtetasit e Sirisë, Afganistanit, Irakut, Iranit dhe Eritreas kanë dominuar në aplikimet për azil gjatë 2016-ës. 

Modifikuar më Wednesday, 11 Janar 2017 14:57

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si e kuptoni strategjinë e opozitës:

Analiza & Komente

Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra- Kryeredaktore e gazetës “Zëri&rdquo...

Luli u zgjua…Le të fillojë opozitarizmi

Nga Anila Basha - Drejtore e Newsbomb.al ...

Shpërthen politologu Afrim Krasniqi: Krim shtetëror në Durrës, reagoni sa s’është vonë

Nga Afrim Krasniqi E ka ditur Kryetari i Bashkisë, e ka ditur K...

Në zemër të Myzeqesë (Foto)

Nga Besim Dybeli Reportazh përshkrues nga qyteti i Fierit N&eum...

"Je suis Romania!!"

Nga Afrim Krasniqi ...

Kryeministri…

Nga Edmond Arizaj Edi Rama vazhdon të ngjitet. Që në s...

Kush fitoi me shkarkimin e Manjanit: Rama apo Meta?

Nga Blendi Fevziu Telenovela nuk mbaroi. Edhe pse ajo shërbeu p&...

3 skenarët: Ja çfarë do të ndodhë me Ramën dhe Metën këtë javë

“Janë në një qeveri, por nuk qeverisin bashkë...

Fundet, peliçet dhe ferexhetë

Nga Ilir Ikonomi Në fillim të vitit 1937, tri motrat e Mbre...

Fred Peza dhe shpërthimi i qelbit nga gazetaria e infektuar!

Nga Ylli Pata Alfred Peza nuk është një viktimë ...

Dossier

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

A shkoi Gjergj Kastriot Skënderbeu për pelegrinazh në Mekë?

Në një nga poemat e poetit Persian Ferdousi, Shahnameh &ldqu...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 98 44442

Mob 2: +355 69 98 44441

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al