Fjalimi i fundit i Obamës si president: Nderi i jetës sime ishte t’i shërbeja popullit amerikan

Publikuar tek Bota
Wednesday, 11 Janar 2017 08:31

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama ka mbajtur fjalimin e tij të fundit si President, drejtuar popullit amerikan në qendrën e konventave McCormick Place të Çikagos.

Gjatë fjalimit të tij Obama bëri një përmbledhje të shkurtër të arritjeve të tij si President në 8 vite dhe theksoi edhe faktin se gjatë presidencës së tij SHBA nuk u prek nga asnjë sulm terrorist.

Ai tha se racizmi vazhdon të jetë një problem në Amerikë dhe se duhet luftuar. Ai në fund tha se ishte nderi i jetës së tij që i shërbeu popullit amerikan dhe se do të jetë gjithmonë në shërbimin e tyre si qytetar.

“Jam i lumtur që isha pjesë e këtij rrugëtimi, ne kemi bërë SHBA-në një vend më të mirë dhe ju më keni bërë mua një president më të mirë. Jam i lumtur që kemi riafirmuar besimin se ne mund të bëjmë vetë ndryshimin.E di që puna jonë do të jetë gjithmonë e papërfunduar por të gjithë emigrantët e duan këtë vend aq sa ne amerikanët. Racizmi mbetet një problem në Amerikë dhe duhet luftuar akoma më shumë pasi demokracia jonë ka nevojë për njerëzit. Theksoj faktin se në 8 vite asnjë sulm terrorist brenda në SHBA-së. Duhet të bëhet më shumë për ndryshimet klimaterike. Nderi i jetës sime ishte t’i shërbeja popullit amerikan dhe unë tani do të jem gjithmonë në shërbimin tuaj si qytetar”, u shpreh Obama.

Obama falënderoi edhe bashkëshorten Michelle dhe dy vajzat e tij. “Michelle ti je shndërruar në një shembull për rininë amerikane ndërsa vajzave të iu them që jam krenar që jam babai juaj”, përfundoi Obama.

Donald Trump bëhet zyrtarisht Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në 20 janar pas inagurimit.

Modifikuar më Wednesday, 11 Janar 2017 08:41

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

"Lista e zezë" e Edi Ramës me emrat e zyrtarëve, a duhej publikuar

Analiza & Komente

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

'PD pa Topallin e Patozin, parti pa këmbë dhe pa mendje të fortë'

Nga Arben Vata Një PD pa Topallin dhe Patozin në parlament...

Basha nuk njeh Katoliket dhe i flet goja para mendjes

Atehere kur Katoliket e veriut vuanin perndjekjen dhe terrorin komunis...

"Katër sinjale pozitive nga Kosova"

Nga Afrim Krasniqi ...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al