Vdes Clare Hollingworth, gazetarja që njoftoi fillimin e Luftës II Botërore

Publikuar tek Bota
Tuesday, 10 Janar 2017 18:48

Clare Hollingworth, gazetarja britanike që njoftoi pushtimin e Polonisë nga Gjermania naziste, në gusht 1939, çka lajmëroi fillimin e Luftës II Botërore, vdiq në Hong Kong në moshën 105-vjeçare.

“Jemi të trishtuar të njoftojmë se, pas një karriere brilante, e shtrirë në një shekull lajmesh, korrespondentja e shkëlqyer e luftës, Clare Hollingworth vdiq këtë mbrëmje në Hong Kong”, shkruajti sot familja e saj në Facebook.

Hollingworth bëri histori për zbulimin se Gjermania ishte gati të pushtonte Poloninë dhe të fillonte një luftë të re botërore. Ajo bëri këtë ”scoop” vetëm një javë pasi kishte filluar punë si gazetare në britaniken ”The Daily Telegraph”.

Hollingworth pa tanke të maskuara në kufirin gjerman me Poloninë. Një ditë më pas, ajo pa tanke që të kalonin poshtë hotelit të saj, në qytetin polak të Katovicës.

Hollingworth raportoi më pas nga vende të tilla si Polonia, Gjermania, Algjeria, Izraeli, India dhe Kina.

Vitin e kaluar, ajo botoi librin me kujtime “Of Fortunes and War: Clare Hollingworth, first of the female war correspondents”.

Hollingworth ishte e para që intervistoi shahun e Iranit si edhe raportoi nga Pekini gjatë rënies së regjimit të Mao Ce Dunit.

Modifikuar më Tuesday, 10 Janar 2017 18:50

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si e kuptoni strategjinë e opozitës:

Analiza & Komente

Përballë Sali Berishës!

Nga Arbana Xharra- Kryeredaktore e gazetës “Zëri&rdquo...

Luli u zgjua…Le të fillojë opozitarizmi

Nga Anila Basha - Drejtore e Newsbomb.al ...

Shpërthen politologu Afrim Krasniqi: Krim shtetëror në Durrës, reagoni sa s’është vonë

Nga Afrim Krasniqi E ka ditur Kryetari i Bashkisë, e ka ditur K...

Në zemër të Myzeqesë (Foto)

Nga Besim Dybeli Reportazh përshkrues nga qyteti i Fierit N&eum...

"Je suis Romania!!"

Nga Afrim Krasniqi ...

Kryeministri…

Nga Edmond Arizaj Edi Rama vazhdon të ngjitet. Që në s...

Kush fitoi me shkarkimin e Manjanit: Rama apo Meta?

Nga Blendi Fevziu Telenovela nuk mbaroi. Edhe pse ajo shërbeu p&...

3 skenarët: Ja çfarë do të ndodhë me Ramën dhe Metën këtë javë

“Janë në një qeveri, por nuk qeverisin bashkë...

Fundet, peliçet dhe ferexhetë

Nga Ilir Ikonomi Në fillim të vitit 1937, tri motrat e Mbre...

Fred Peza dhe shpërthimi i qelbit nga gazetaria e infektuar!

Nga Ylli Pata Alfred Peza nuk është një viktimë ...

Dossier

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Gratë nga Kosova në krye të kampeve të ISIS-it (Foto)

Kosova ka qenë një nga vendet më proamerikane të E...

A shkoi Gjergj Kastriot Skënderbeu për pelegrinazh në Mekë?

Në një nga poemat e poetit Persian Ferdousi, Shahnameh &ldqu...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 98 44442

Mob 2: +355 69 98 44441

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al