“Na nevojitet një FBI evropiane”

Publikuar tek Bota
Premte, 06 Janar 2017 23:23

Ministri i Brendshëm i Gjermanisë, Thomas de Maiziere dëshiron ta pasurojë aparatin e sigurisë të Gjermanisë me më shumë kompetenca të federatës. Debati për propozimet e tij u ndez shpejt - rezistencë kundër ndryshimit të arkitekturës gjermane të sigurisë vjen para së gjithash nga landet.

Wolfgang Ishinger, shefi i Konferencës së Sigurisë të Mynihut, e mbështet propozimin e de Maizier-it për ta forcuar federatën - dhe kërkon që të shkohet edhe më tej. "Ne nuk jetojmë në një kapsulë hapësinore Gjermani", i tha Ishinger Deutsche Welles. "Jetojmë në një Bashkim Evropian në masën më të madhe pa kufij. Në të duhet të mendojmë vërtet në një plan të gjerë dhe jo në doza homoepatike."

Ishinger: Propozimet të diskutohen seriozisht

Në vend që çdo muaj të deklarohet "edhe pak më shumë shkëmbim të dhënash" brenda Evropës, eksperti i sigurisë kërkon që të bëhet një hap i madh përpara. "Ajo për të cilën kemi nevojë ne, është një lloj FBI-je evropiane", tha Ischinger. Fakti, që propozimi i ministrit federal të Brendshëm po përballet me indinjata të shumë palëve, Ischinger e sheh me keqardhje. "Këto propozime e meritojnë që të diskutohen seriozisht veç e veç dhe të mos refuzohen në bllok sërish." Edhe një diskutim për dëbimin e personave rrezikues, eksperti i sigurisë e konsideron me vend. Ischinger thotë se është e drejtë që të shqyrtohet mundësia e ashpërsimit të praktikës së dëbimit.

E ardhmja e NATO-s

Në lidhje me gjendjen e sigurisë në BE dhe të ardhmen e NATO-s, Ischinger i dha një paradhënie besimi Presidentit të ardhshëm të SHBA. Pyetjes se a mund të bazohen evropianët ende tek SHBA, Ischingeri iu përgjigj se njëherë për njëherë duhet pritur, se çfarë do të thotë Trumpi kur të marrë postin në 20 janar. "Unë në fakt nuk kam dyshim, që administrata e Trumpit do ta konfirmojë mbështetjen për NATO-n", tha Ischinger. "Do të ishte një gabim i jashtëzakonshëm fillestarësh në qoftë se ai do t'i vinte pikëpyetje të vetmes aleancë funksionuese që e lidh Amerikën me një pjesë të rëndësishme të botës".

Në lidhje me marrëdhënien e ardhshme midis Rusisë dhe SHBA, Ischingeri e sheh Presidentin e ardhshëm amerikan më tepër si një shans. Në një kohë kur vitet e shkuara nuk ka pasur më biseda serioze midis Presidentit të SHBA, Barack Obama dhe Presidentit rus, Vladimir Putin, nga pikëpamja evropiane është detyrimisht me interes që të zhvillohen sërish bisedime, tha Ischinger.

Megjithatë, shtoi Ischinger, vendimet e dy fuqive të mëdha nuk duhet të merren pa pyetur të prekurit, për shembull shtetet baltike, Ukrainën ose evropianët. "Unë do ta quaja të dëshirueshme, që Amerika të ulet me zotin Putin në tryezë dhe të diskutojë me të për një marrëveshje strategjike, mbi bazën e një deklarate të re në mbështetje të NATO-s," tha Ischinger. (Deutsche Welle)

Modifikuar më Premte, 06 Janar 2017 23:24

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al