Hapësire reklamuese

Bota

George Clooney dhe Julia Roberts ndihmojnë fushatën elektorale të presidentit Biden

Shkruar nga Newsbomb

George Clooney dhe Julia Roberts ndihmojnë fushatën elektorale të

Disa nga yjet më të ndritur të Hollivudit kryesuan një mbledhje fondesh për Presidentin Joe Biden që mori një rekord prej 30 milionë dollarësh për një kandidat demokrat, sipas fushatës së tij, me shpresën për të energjizuar mbështetësit e mundshëm për një garë në Shtëpinë e Bardhë. ata thanë se mund të renditet ndër më të rëndësishmet në historinë e SHBA.

George Clooney, Julia Roberts dhe Barbra Streisand ishin ndër ata që u ngjitën në skenë në Teatrin Peacock me 7100 vende në Los Anxhelos të shtunën mbrëma. Pritësi i natës vonë, Jimmy Kimmel intervistoi Biden dhe ish-presidentin Barack Obama, të cilët të dy theksuan nevojën për të mposhtur ish-presidentin Donald Trump në një garë që pritet të jetë jashtëzakonisht e ngushtë.

Gjatë më shumë se gjysmë ore diskutimi, Kimmel pyeti nëse vendi vuante nga amnezia në lidhje me kandidatin e supozuar republikan, të cilit Biden u përgjigj: "Gjithçka që duhet të bëjmë është të kujtojmë se si ishte" kur Trump ishte në Shtëpinë e Bardhë.

Njerëz të famshëm nga bota e argëtimit janë rreshtuar gjithnjë e më shumë për të ndihmuar fushatën e Bidenit dhe se sa e rëndësishme ishte ngjarja për ofertën e tij për rizgjedhje mund të shihet në vendimin e Biden për të fluturuar gjatë natës në nëntë zona kohore, nga samiti i G7 në Italinë jugore në jug. Kaliforni, për të marrë pjesë.

Ai gjithashtu humbi një samit në Zvicër rreth mënyrave për t'i dhënë fund luftës së Rusisë në Ukrainë, në vend të kësaj dërgoi zëvendëspresidenten Kamala Harris e cila bëri një udhëtim të saj të furishëm për të përfaqësuar Shtetet e Bashkuara atje, një kujtesë e ashpër e ekuilibrit delikat midis gjeopolitikës dhe përpjekjes së Bidenit për të. fitojnë një mandat të dytë.

Më tej ekspozimi i implikimeve politike ishte policia me mjete për protesta jashtë teatrit. Një grup protestuesish të zemëruar për trajtimin e luftës së Izraelit kundër Hamasit në Gaza nga administrata e Bidenit, demonstruan aty pranë.

Mbledhja e fondeve përfshinte këndimin e Jack Black dhe Sheryl Lee Ralph, dhe aktorët Kathryn Hahn dhe Jason Bateman prezantuan Kimmel, i cili vetë prezantoi Biden dhe Obamën. Komediani tha: "Më thanë se po prezantohesha nga Batman, jo nga Bateman".


Por ai shpejt iu drejtua temave shumë më serioze, duke thënë se "kaq shumë është në rrezik në këto zgjedhje" dhe duke renditur të drejtat e grave, kujdesin shëndetësor dhe duke vënë në dukje se "madje edhe fleta e votimit është në fletëvotim" në një referencë ndaj thirrjeve të administratës Biden për zgjerimin e të drejtave të votës.

Kimmel e pyeti presidentin se çfarë ishte më krenar që kishte arritur dhe Biden tha se mendonte se qasja e administratës ndaj ekonomisë "po funksionon".

"Ne kemi ekonominë më të fortë në botë sot," tha Biden, duke shtuar "ne përpiqemi t'u japim njerëzve të zakonshëm një shans."

Trump e kaloi të shtunën duke bërë fushatë në Detroit dhe kritikoi trajtimin e ekonomisë dhe inflacionit nga Biden. Presidenti po mblidhte fonde “me personazhe të famshëm elitarë të Hollivudit”, tha zëdhënësja e fushatës së Trump, Karoline Leavitt.

Por Biden i tha turmës në Kaliforni se "ne miratuam çdo pjesë të madhe të legjislacionit që u përpoqëm të përfundonim". Dhe Obama shprehu admirim për legjislacionin gjithëpërfshirës për kujdesin shëndetësor, punët publike, mjedisin, prodhimin e teknologjisë, sigurinë e armëve dhe nisma të tjera të mëdha që administrata e ish-zëvendëspresidentit të tij ka mbikëqyrur.

"Ajo që ne po shohim tani është një nënprodukt i vitit 2016. Kishte një grup të tërë njerëzish që, për çfarëdo arsye, u ulën jashtë," tha Obama, i cili, ashtu si Biden kishte veshur një kostum të errët dhe një këmishë të bardhë të hapur në jakë. .

Obama, duke folur për Gjykatën e Lartë, shtoi se “shpresojmë se e kemi nxjerrë mësimin tonë, sepse këto zgjedhje kanë rëndësi në mënyra shumë konkrete”.

Trump emëroi tre gjyqtarë që ndihmuan në rrëzimin e Roe kundër Wade, vendimi historik që garanton të drejtën kushtetuese për një abort. Publiku shprehu pakënaqësinë e tij për përmendjen e Roe, të cilës Obama iu përgjigj: "Mos fërshëllej, voto". Kjo ishte një lojë me refrenin e tij të përbashkët që i jepte përparësi votimit mbi të bërtiturit.

Biden tha se personi i zgjedhur president në nëntor mund të ketë mundësinë për të emëruar dy gjyqtarë të rinj, megjithëse një mandat i dytë i Bidenit ndoshta nuk do të rishikonte në mënyrë drastike një gjykatë duke pasur parasysh shumicën e saj aktuale konservatore 6-3.

Ai sugjeroi gjithashtu se nëse Trump fiton përsëri Shtëpinë e Bardhë, "një nga pjesët më të frikshme" ishte Gjykata e Lartë dhe se si gjykata e lartë "nuk ka qenë kurrë kaq larg hapit".

Biden iu referua gjithashtu raporteve se një flamur i përmbysur , një simbol i lidhur me pretendimet e rreme të Trump për mashtrime zgjedhore, u hodh jashtë shtëpisë së gjyqtarit të Gjykatës së Lartë Samuel Alito në janar 2021. Ai u shqetësua të shtunën se, nëse Trump rizgjedh, “Ai do të shkojë të caktohen edhe dy të tjerë që valojnë flamujt e tyre kokëposhtë”.

Kimmel ofroi humorin e tij të veçantë gjatë gjithë natës. Në një moment ai pyeti se si mund të kthehet një president në një drejtues të emisionit që tallur atë në TV çdo natë.

"A keni dëgjuar ndonjëherë për Delta Force?" Biden u përgjigj, duke iu referuar njësisë së operacioneve speciale të ushtrisë.

Më herët në program, Kimmel vuri në dukje premtimin e fushatës së Bidenit për të rikthyer shpirtin e Amerikës dhe tha "së fundmi duket se mund të kemi nevojë për një ekzorcizëm". Më pas ai e pyeti Bidenin: "A është kjo arsyeja pse e vizituat Papën?" Biden dhe Papa Françesku u takuan në Itali të premten.

Shuma e mbledhur kapërceu rekordin e atëhershëm prej 26 milionë dollarësh nga mbledhja e fondeve të Bidenit në mars në Radio City Music Hall në Nju Jork, ku prezantuesi i mbrëmjes së vonë Stephen Colbert intervistonte Biden, Obama dhe ish-presidentin Bill Clinton.

Biden mbajti një epërsi të hershme në garën e parave të fushatës kundër Trump, por ish-presidenti ka fituar terren që kur mbylli zyrtarisht nominimin republikan.

Trump ia kaloi ngjarjes së Bidenit në Nju Jork duke grumbulluar 50.5 milionë dollarë në një mbledhje në prill të donatorëve të mëdhenj në shtëpinë e investitorit miliarder John Paulson në Florida. Fushata e ish-presidentit dhe Komiteti Kombëtar Republikan njoftuan se mblodhën 141 milionë dollarë në maj, të mbushura me dhjetëra miliona dollarë në kontribute që erdhën pas vendimit fajtor të Trump në gjyqin e tij kriminal për heshtjen e parave.

Ky ngritje pas dënimit erdhi pasi Trump dhe Partia Republikane njoftuan se kishin mbledhur 76 milionë dollarë në prill, shumë më tepër se 51 milionë dollarët e Bidenit dhe të Demokratëve për këtë muaj.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese