Hapësire reklamuese

Aktualitet

PAMJET/ Dëshmia TRONDITËSE: Gerald Shehu do ta digjte trupin e recepsionistit, por ishte i gjatë dhe nuk e merrte furra

Shkruar nga Newsbomb
PAMJET/ Dëshmia TRONDITËSE: Gerald Shehu do ta digjte trupin e
Hotel Greccia dhe pronari, Gerald Shehu

Eraldo Nevruzi, një 31 vjeçar me origjinë nga Korça dhe banim në Tiranë, u vra pak ditë më parë nga pronari i Hotel "Greccia" në Dhërmi. Ai kishte shkuar atje të punonte si recepsionist gjatë sezonit veror, por një konflikt i çastit me pronarin Gerald Shehu i mori jetën.

Ky i fundit, me origjinë nga Tepelena dhe banim në Angli, e qëlloi dy herë me armë zjarri 31 vjeçarin dhe trupin e tij e hodhi në përroin e Gjipesë. Në tentativë për t'u arratisur, ai është arrestuar në Aeroportin e Korfuzit dhe pritet ekstradimi.

Emisioni "FactCheck" ka mundur të sigurojë foton ekskluzive të automjetit që drejtohet nga Gerald Shehu, gjatë rrugës nga Dhërmiu në drejtim të Sarandës, ku pronari i Hotel "Greccia" e braktisi sepse mori taksi drejt Igumenicës.

Në pranga kanë rënë dhe dy punonjës të hotelit, Daniel Qose dhe David Larti, të cilët e kanë ndihmuar autorin të transportojë dhe fsheh trupin e 31 vjeçarit. Një pjesë e dëshmisë së Lartit është zbardhur dhe përmban detaje vërtet tronditëse.

PAMJET/ Dëshmia TRONDITËSE: Gerald Shehu do ta digjte trupin e
Gerald Shehu duke u larguar nga Dhermiu pas krimit. © MCNTV.AL

Ai ka pranuar para hetuesve se ka ndihmuar pronarin Gerald Shehu që të fshihte trupin e recepsionistit pas vrasjes. Sipas tij, plani nuk ka qenë që trupi të hidhej në përroin e Gjipesë, por të digjej në furrën e mishit të restorantit.

Për shkak se Eraldo Nevruzi ishte shtatëlartë, furra nuk e nxinte dhe pronari i Hotel "Greccia" ka vendosur të bëjë një plan tjetër.

David Larti: Pasi Geraldi na tha që ka vrarë Nevruzin, unë mora disa herë qese të zeza tek kuzhina me qëllim të mbështillnim trupin e viktimës. Pasi mbështollëm trupin mora açe dhe fshesë për të pastruar vendin e krimit. Më pas trupin e vendosëm në bagazhin e makinës AUDI Q7 dhe në ora 04:40 minuta të mëngjesit Geraldi u largua me makinë. Geraldit i dhashë një bluzë nga të mijat.

Daniel Qose: Konfirmoj deklarimet, ndërsa unë kam marrë rrobat e Geraldit dhe i vendosa të digjeshin tek furra e pjekjes së mishit.

Këto delarime tregojnë për natyrën kriminale të pronarit të Hotel "Greccia", i cili pasi dogji rrobat e tij të trupit në furrën e mishit, ka tentuar të djegë dhe trupin e Eraldo Nevruzit, që Policia të mos gjente asnjë provë të vrasjes. Nga këqyrja e trupit të recepsionistit, janë konstatuar shenja dhune dhe dy plagë të shkaktuara nga arma e zjarrit, një në kokë dhe një në trup.

31 vjeçari është rrahur nga Gerald Shehu para se të qëllohej me dy plumba pistolete dhe në rrobat e pronarit të Hotel "Greccia" ka pasur njolla gjaku, ndaj ai ka vendosur t'i djegë ato.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese