KLSH kallëzon një Prokurori mbikqyrësin e Punimeve të Bashkisë Ura Vajgurore, dëm shtetit 2 milion lekë

Publikuar tek Aktualitet
Saturday, 12 August 2017 12:10

Kontrolli i Lartë i Shtetit kallëzon në Prokurori një mbikqyrës punimësh në Bashkinë Ura Vajgurore. E.C., sipas hetimeve i ka shkaktuar shtetit një dëm ekonomik prej 2 milion lekësh.

Kontrolli i Lartë të Shtetit, në zbatim të programit të tij të auditimit nr. 259/1, datë 13.3.2017, ndryshuar me nr. 259/2, datë 04.05.2017, ka përfunduar auditimin në Bashkinë Ura Vajgurore për periudhën 01.01.2014 deri më 31.12.2016 dhe Njësitë Administrative ish-Komunat Kutalli, Cukalat dhe Poshnje për periudhën 01.01.2013 deri më 31.07.2015, me objekt: “Auditimi i zbatimit të ligjshmërisë dhe rregullshmërisë së veprimtarisë ekonomiko-financiare”.

Me Vendimin nr. 78, datë 30.06.2017 të Kryetarit të KLSH-së, është miratuar Raporti Përfundimtar i Auditimit dhe me shkresën nr. 259/19, datë 06.07.2017, me qëllim  përmirësimin e gjendjes i janë rekomanduar Bashkisë Ura Vajgurore, masa me karakter; masa për shpërblimin e dëmit ekonomik të shkaktuar në vlerën totale 12 milion lekë dhe shpenzime me efekte negative në buxhet për vlerën 8,5 milion lekë.

Gjatë auditimit u konstatuan shkelje dhe parregullsi të dispozitave ligjore në fuqi në fushën e zbatimit të punimeve të ndërtimit, për procedurën e prokurimit “Rehabilitim, Ndriçim, Gjelbërim i Shëtitores të Lagjes 18 “Tetori”, ndër të cilat më kryesoret janë:

- Mos përmbushje të detyrës të ngarkuar dhe favorizim të sipërmarrësit të punimeve nëpërmjet deklarimit/situacionimit të punimeve fiktive të kryera në kontratën shtesë dhe përfitim të pa drejtë (punime të pakryera) për shoqërinë zbatuese të punimeve në vlerën prej 1,997,259 lekë pa TVSH;

- Mangësi të theksuara në dokumentacion tekniko-ligjor të dosjes të investimit (dokumente fiktive dhe që nuk pasqyrojnë realitetin), në kundërshtim me ligjin nr. 8402, datë 10.09.1998 “Për Kontrollin dhe Disiplinimin e Punimeve të Ndërtimit”, me Udhëzimin nr. 2 datë 13.05.2005 “Për zbatimin e punimeve të ndërtimit” dhe me Udhëzimin nr. 1, datë 16.06.2011 “Për mbikëqyrjen dhe kolaudimin e punimeve të ndërtimit”,

Për këto shkelje dhe për të tjera, KLSH ka kryer pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, me shkresën nr. 259/22 datë 08.07.2017 kallëzim penal ndaj E.C. në cilësinë e mbikëqyrësit të punimeve, për konsumimin e elementëve të veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës”, parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal.

KLSH, me qëllim përmirësimin e situatës i ka rekomanduar Bashkisë Ura Vajgurore masa me karakter organizativ në lidhje me eleminimin e praktikave që kanë sjellë impakt negativ në buxhet, kryesisht në fushën e tatim taksave, në vlerën 200 milion lekë.

Modifikuar më Saturday, 12 August 2017 12:10

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Shqipëria po digjet nga zjarret, cili është shkaku

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Artan Fuga: Deputetlliku nuk është profesion

Profesori i njohur Artan Fuga nëpërmjet një statusi n&e...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al