“Presidenti i ri mbahet sekret se do jetë nga komuniteti LGBTI”

Publikuar tek Aktualitet
Wednesday, 19 April 2017 23:13

Kastriot Myftaraj, i njohur për analizat e tij të thella shpesh me nuanca konspiracioniste, beson se Presidenti i ri i Republikës do të jetë nga komuniteti LGBTI.

Myftarja thotë në një shkrim të publikuar në Facebook se kjo është arsyeja pse emri i presidentit të ri mbahet sekret, dhe pse zgjidhet pikërisht në muajin maj, kur është edhe dita ndëkombëtare e homoseksualëve.

Po si pas Myftaraj, kjo është lëvizje e kryeministrit Edi Rama për të fituar zemrat e komunitetit LGBTI në Europë.

Ja çfarë shkruan ai:

Arsyeja kryesore përse mbahet sekret emri i kandidatit për President: Do të jetë nga komuniteti LGBTI

Megjithëse Kuvendi i Shqipërisë nisi sot procesin e zgjedhjes së Presidentit të Republikës, duke u çelur i pari nga të pestë raundet e votimit për zgjedhjen e Presidentit të Republikës, dhe i dyti do të jetë nesër, ende nuk është bërë i ditur emri i kandidatit presidencial.

Partitë aleate në qeverisje, PS dhe LSI kanë arritur tashmë një marrëveshje për emrin e personit që do të zgjidhet President i Republikës, i kanë votat e nevojshme për ta zgjedhur atë, kur të duan, në raundin e parë të votimit, ose të fundit. Por megjithatë, emri i kandidatit nuk bëhet i ditur. Arsyeja përse ndodh kështu është se këtë herë Presidenti do të vijë nga komuniteti LGBTI (Lesbian, gay, Bysexual, Transgender, Intersexual). Presidenti, në kuptimin formal zyrtar fjala shënon si një person mashkull, ashtu edhe femër, iu përket një nga dy kategorive të para të këtij komuniteti. Me këtë përzgjedhje Rama mendon të fitojë mbështetjen e lobit të fuqishëm LGBTI në politikën europiane. Kandidati presidencial deri më tani nuk është përfolur si individ i markës LGBTI, ndonëse për ata të cilët e njohin nga afër nuk është sekret kjo cilësi e tij.

Një tregues i qartë i përkatësisë seksuale të Presidentit të ri është se ai do të zgjidhet para 17 majit, që është dita ndërkombëtare kundër Homofobisë, si dhe dita e Gay Pride. Kjo do të jetë hera e parë që Presidenti zgjidhet kaq herët, në maj, që nga koha kur mandati i paraardhësit të tij është fiksuar të përfundojë në 24 korrik. Deri më tani Presidenti ka qenë zgjedhur në qershor ose korrik. Nuk dihet nëse Presidenti i ardhshëm do ta pranojë zyrtarisht cilësinë e tij si njeri i komunitetit LGBTI.

Ora

Barometri i DitësShtypi i Dites

Sondazh

Si duhet të jetë qeveria e re “Rama 3”?

Analiza & Komente

Shkolla eseistike e Kadaresë, ose gazetaria si paraletërsi

*Nga Aleksandër Çipa Refleksion i pamjaftueshëm rret...

Artan Fuga: Oktapodi kryetar partie dhe burrë shtëpie

Talk town mbi një oktapod Ka talk show, por ka edhe talk town, b...

Ah moj Vojsava, që na prishe mendsh me këtë origjinën tënde!

Mustafa Nano Në reagimet e shumta që janë vënë...

Bilanci i Shqipërisë në Trieste; Një editorial dhe dy shuplaka

Nga Klodian  Tomorri Një pjesë e madhe e shqiptarë...

Sa pak vlen jeta…

Nga Ilir Hoxholli ...

Akademiku: Waterlo-ja elektorale e opozitës dhe fitoret e Pirros!

E gjithë media dhe opinioni publik konstatoi humbjen e thellë...

Vetëvrasje për dashurinë apo urrejtjen?

Nga Manjola Arizaj Zeka Vetëvrasje për dashurinë apo u...

Flet akademiku: Marrëdhëniet e mia me z. Lulzim Basha, shpresa dhe zhgënjime

Pse flas ? U bënë disa javë dhe muaj që d&eum...

"Shën" i përkohshëm konflikti dhe tutor elektoral

Nga Aleksandër Çipa Presidenti i ri i vendit, i cili ende...

Artan Fuga: Pluralizmi politik ëndërr e parealizuar

*Nga Artan Fuga Aktualisht në prag të kësaj dite zgjed...

Lorenc Vangjeli: Trump, Berisha dhe një vjedhës me udhëheqës

 *Nga Lorenc Vangjeli Tre foto burrash me burra kanë &ldquo...

Dossier

Çfarë do të ndodhë në minutat dhe orët pasi SHBA të sulmojë Korenë e Veriut

Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike...

MASAKRA E QAFË GJASHTËS: VRASJA DHE PENGMARRJA E EFEKTIVËVE TE POLICISË 20 VJET MË PARË

Mëngjesi i 4 marsit i vitit 1997 e gjeti qytetin e Vlorës pa...

Dritëro Agolli përmes fakteve!...

Nga Gjergj Marku: -Që nga dëshira e tij e parë pë...

Historia e diasporës shqiptare

Emigrimi ka qenë historikisht pjesë e zhvillimit njerëz...

Presidenti i 42-të i SHBA, Bill Clinton mbush sot 70 vjeç

William Jefferson Clinton ose siç njihet ndryshe Bill Clinton &...

Hasan Prishtinën nuk e vrau Ibrahim Çelo

Nga Arben LLALLA Po mbushen 83 vite nga 13 gushti i vitit 1933, ku n&...

Parku i Lurës: Shpresa ka formën e fidanit të pishës

500 fidanë iu shtuan parkut që e ka humbur lavdinë e di...

Lazarati e gjen të vështirë jetën pa drogën

Fatjona Mejdini - BIRN Rreth dy vite pasi policia zbarkoi në fsh...

Kontaktet Tona

Address: Bulevardi Dëshmorët e Kombit

Tel: + 355 69 92 22201

Mob 2: +355 69 92 22202

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: http://www.newsbomb.al